Dane z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW) pokazują, że wykształcenie ma duży wpływ na otrzymywane wynagrodzenie. W 2022 roku uczestniczyło w nim ponad 101 tys. osób z czego 72% to osoby o wykształceniu wyższym. W artykule przedstawiono wysokość wynagrodzeń całkowitych w zależności od wykształcenia, trybu ukończonych studiów, płci oraz stażu pracy.
Jak wynika z badania najwięcej zarabiają osoby po studiach z wykształceniem wyższym magisterskim inżynierskim. Mediana ich miesięcznych wynagrodzeń całkowitych wynosi 8 100 PLN brutto. Natomiast osoby z wykształceniem gimnazjalnym oraz zasadniczym zawodowym zarabiają ponad 1,5 razy mniej. Mediana ich miesięcznych wynagrodzeń całkowitych wynosi nieco ponad 5 300 PLN brutto.
Mediana wynagrodzeń całkowitych osób z różnym wykształceniem w 2022 roku (brutto PLN)
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2022 roku
Dane wykazały, że zarobki różnią się między osobami, które ukończyły studia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Różnica między wynagrodzeniami osób z wykształceniem wyższym magisterskim i wyższym magisterskim inżynierskim wynosi 500 PLN brutto.
Mediana miesięcznych wynagrodzeń całkowitych w zależności od trybu ukończonych studiów w 2022 roku (brutto PLN)
wyższe
zawodowe (licencjackie/inżynierskie)
wyższe
magisterskie
wyższe
magisterskie inżynierskie
Stacjonarny
6 200
7 000
8 000
Niestacjonarny
6 200
6 500
7 500
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2022 roku
Jak wynika z badania mężczyźni zarabiają więcej niż kobiety niezależnie od poziomu wykształcenia. Największe różnice można zauważyć w przypadku osób, które ukończyły studia wyższe magisterskie, ponieważ różnica w medianach wynagrodzeń całkowitych wynosi 1 900 PLN brutto. Najmniejsza różnice występuje w przypadku osób z wykształceniem podstawowym i wynosi 800 PLN brutto.
Mediana miesięcznych wynagrodzeń całkowitych kobiet i mężczyzn z różnym wykształceniem w 2022 roku (brutto PLN)
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2022 roku
Wysokość wynagrodzenia zależy w dużej mierze od długości stażu pracy. Nie jest zaskoczeniem, że również w tym przypadku największe różnice są wśród osób z wykształceniem wyższym. Osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy po ukończonych studiach otrzymują wynagrodzenia o ponad 3 200 PLN brutto niższe niż osoby z długoletnim stażem. Najmniejsze różnice występują wśród osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym. Jak wynika z badania, różnica w wynagrodzeniach całkowitych osób zaczynających pracę i pracujących ponad 16 lat wynosi zaledwie 550 PLN brutto.
Mediana miesięcznych wynagrodzeń całkowitych osób w zależności od stażu pracy w 2022 roku (brutto PLN)
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2022 roku
Jeśli chcą Państwo wiedzieć, jakich narzędzi używają profesjonalne firmy, aby ustalić wynagrodzenia pracowników – zapraszamy na Raporty płacowe.
Weronika Wróbel
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?
Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".
[X]
Strona używa plików "cookie".
Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików "cookie", zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Chcesz wiedzieć, ile powinieneś zarabiać na swoim stanowisku?