Zgoda pracownika na piśmie
Kodeks pracy wskazuje, że obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli stanowi tak układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie.
Oznacza to, że jeżeli układ zbiorowy pracy nie reguluje kwestii wypłacania wynagrodzenia przelewem na konto bankowe, do wypłaty takiej potrzebna jest pisemna zgoda pracownika. Teoretycznie więc to od pracownika zależy, czy chce on otrzymywać wynagrodzenie do swoich rąk, czy chce skorzystać z możliwości przelewu na konto. Pracodawca nie może zmusić pracownika do wyrażenia takiej zgody. Pracownik powinien jednak uważać, czy podpisana przez niego umowa o pracę nie zawiera klauzuli dotyczącej wypłaty wynagrodzenia na konto bankowe, bowiem zgoda zawarta w umowie o pracę jest w pełni skuteczna.
Układ zbiorowy pracy
Drugą możliwość realizowania wypłaty przelewem daje zawarcie odpowiedniego zapisu w układzie zbiorowym pracy. W takiej sytuacji nie jest potrzebna pisemna zgoda pracownika. Wprowadzenie jednak takiego zapisu do regulaminu pracy lub regulaminu wynagradzania nie będzie upoważniało pracodawcy do dokonania wypłaty na konto bankowe pracownika bez jego zgody na piśmie.
W sytuacji wprowadzenia odpowiedniego zapisu do układu zbiorowego pracy, pracodawca nadal nie ma jednak prawnej możliwości przymuszenia pracownika do wypłaty wynagrodzenia na konto, jeśli np. pracownik konta nie posiada lub odmówił podania jego numeru. W takiej sytuacji pracodawca powinien dokonać tradycyjnej wypłaty wynagrodzenia.
Podsumowując, ostatecznie to od pracownika zależy, czy będzie on otrzymywał wynagrodzenie do ręki. Odmowa wyrażenia zgody lub podania numeru konta nie może być kwalifikowana jako naruszenie obowiązku lojalności wobec pracodawcy.
Planowane zmiany
Powyższe może jednak niebawem ulec zmianie, gdyż zgodnie z projektem nowelizacji Kodeksu pracy, zasadą ma stać się wypłata wynagrodzenia na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złoży wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych. Oznacza to jednak, że w przypadku przyjęcia proponowanych przepisów przez Sejm, pracownik i tak będzie mógł wymusić wypłatę do rąk własnych.