Strona główna
Ciekawostki
Jak podaje OECD w latach 2000-2013 zarobki w Polsce wzrosły o 14,7%. Jest to jeden z słabszych wyników w Europie Środkowo-Wschodniej. Dane te uwzględniają już wpływ inflacji. Liderem w ty zestawieniu została Estonia z wzrostem 71,6%. Jednak analizując poziom średniej płacy w naszym kraju możemy zaobserwować że jego wartość jest wyższa niż na Słowacji czy Czechach.
Data publikacji: 15.06.2015
, źródło: forbes.pl
Hostessy zatrudnione do różnych akcji promocyjnych w tym roku mogą zarobić do 20 PLN za godzinę. Osoby zainteresowane opieką nad dziećmi otrzymają między 8-12 PLN, a te z wykształceniem pedagogicznym nawet do 15-18 PLN. Kelnerom oferowano wynagrodzenie w przedziale 7-11 PLN za godzinę. Warto jednak pamiętać, że otrzymują oni często dodatek do wynagrodzenia w postaci napiwków.
Data publikacji: 15.06.2015
, źródło: ekonomia.rp.pl
Dyrektor firmy informatycznej Epic System zaoferował swoim pracownikom dodatkowy miesiąc płatnego urlopu. Jeśli pracownik chce wyjechać na wakacje za granicę, pracodawca pokrywa większość kosztów podróży. Oferta jest skierowana dla pracowników z pięcioletnim stażem pracy w firmie.
Data publikacji: 15.06.2015
, źródło: finanse.wp.pl
Jak wynika z oświadczeń majątkowych złożonych na koniec 2014 roku, największy dochód zgromadziła minister nauki i szkolnictwa. Jej oszczędności to 1.09 mln PLN. Na drugim miejscu mamy szefa resortu finansów, którego majątek wyceniono na 573 tys. PLN, czyli połowę mniej od lidera. Ostatnie miejsce na podium zajmuje minister infrastruktury i rozwoju. Natomiast najgorzej z oszczędzaniem radzą sobie minister skarbu państwa oraz obrony narodowej.
Data publikacji: 08.06.2015
, źródło: biznes.onet.pl
Osoba która otrzyma od pracodawcy dofinansowanie wydatków związanych z opieką nad dzieckiem, nie zapłaci od tej kwoty podatku. Dotyczy to tylko kwoty do 400 PLN miesięcznie oraz sytuacji, gdy pracownik płaci za pobyt dziecka w żłobku lub klubie malucha. W przypadku finansowania pobytu w przedszkolach limit wynosi 200 PLN. Natomiast jeśli chodzi o pracodawcę to wydatki zapisze jako koszty prowadzenia działalności.
Data publikacji: 08.06.2015
, źródło: podatki.egospodarka.pl
Kiedy w 2008 roku zaszła w pierwszą ciąże, wpadła na pomysł produktów ekologicznych dla dzieci. Założyła więc firmę, która w chwili obecnej jest warta miliardy. W 2014 roku spółka osiągnęła przychody równe 250 mln USD. Natomiast majątek aktorki na chwilę obecną wynosi 200 mln USD.
Data publikacji: 08.06.2015
, źródło: forbes.pl
Ustępującej głowie państwa przysługuje dożywotnie uposażenie, które wynosi 75% obecnych zarobków. Dodatkowo przysługują mu i jego rodzinie świadczenia zdrowotne i ochrona BORu. Ustępująca głowa państwa może też liczyć na finansowanie swojego biura politycznego. Natomiast w przypadku śmierci byłego prezydenta, członkom jego rodziny (małżonkowi oraz dzieciom) przysługuje renta rodzinna oraz inne świadczenia.
Data publikacji: 01.06.2015
, źródło: prawo.gazetaprawna.pl
Według rankingu najlepiej zarabiających sportowców świata pierwsze miejsce zajął bokser – Floyd Mayweatherjunior. Jego majątek został wyceniony na ponad 250 mln USD. Drugie miejsce zajął jego rywal z ostatniej walki w Las Vegas, czyli Manny Pacquiao. Ostatnie miejsce na podium przypadło piłkarzowi LioneiMessiemu, którego zarobki są o niecałe 200 mln USD mniejsze od lidera rankingu.
Data publikacji: 01.06.2015
Coraz większa liczba muzyków narzeka na znikome zyski z umieszczania swoich utworów na portalach streamingowych, takich jak Spotify czy Dezzer. Tylko największe gwizdy światowego formatu mogą liczyć na dobre zyski. Dla przykładu utwory grupy Portishead odtworzono 34 mln razy, ale zespół zarobił na tym zaledwie 1 700 GBP. Z Polskimi artystami sprawa wygląda podobnie, większość z nich traktuje te portale jako reklamę, a nie źródło zysków.
Data publikacji: 01.06.2015
, źródło: dziennikpolski24.pl
Francuski zespół piłkarski PSG, według najnowszego raportu, płaci najwięcej swoim zawodnikom. Dwa lata temu na jednego piłkarza średnio przypadały 4 mln USD, rok temu 8 mln USD a w tym roku ponad 10 mln USD. Raport przedstawia zarobki w 333 zespołach z 7 różnych dyscyplin sportowych. Jego czołówkę tworzą przede wszystkim kluby piłkarskie.
Data publikacji: 25.05.2015
, źródło: eurosport.onet.pl