Wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń w 2022 roku pokazały, że większość respondentów była niezadowolona ze swojego wynagrodzenia całkowitego (65%). Równocześnie aż 77% badanych było zadowolonych z pracy. Wydaje się to dość dziwne, ale po przeanalizowaniu różnych międzynarodowych badań okazuje się, że wszędzie jest podobnie: większość pracowników jest zadowolona z pracy i niezadowolona z wynagrodzenia.
Ocena zadowolenia z wynagrodzenia całkowitego i pracy w 2022 roku (w %)
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2022 roku
A jak to wygląda wśród osób zatrudnionych na różnych szczeblach organizacji? Z OBW wynika, że poczucie satysfakcji z wynagrodzenia i pracy rośnie wraz z przechodzeniem na kolejne szczeble w hierarchii organizacji. W 2022 roku jedynie 26% pracowników szeregowych było zadowolonych ze swojego wynagrodzenia całkowitego. Wśród specjalistów i brygadzistów było to już 34%, a wśród kierowników – 41%. Największy udział zadowolonych odnotowano w przypadku dyrektorów. Wyniósł on 50%. Podobne zależności można było zauważyć w przypadku zadowolenia z pracy. W grupie pracowników szeregowych 69% było usatysfakcjonowanych z pracy, a w grupie dyrektorów aż 87%.
Ocena zadowolenia z wynagrodzenia
całkowitego i pracy przez osoby zatrudnione na różnych szczeblach organizacji (w %)
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2022 roku
Warto jednak zastanowić się czy poczucie satysfakcji z wynagrodzenia rzeczywiście zależało od samego szczebla zatrudnienia czy może od powiązanej z nim wysokości zarobków. Okazuje się, że w grupie zarabiających od
4 001 do 5 000 PLN zaledwie 21% było zadowolonych z otrzymywanego wynagrodzenia całkowitego. Przejście do kolejnej, wyższej grupy dochodowej, wiązało się ze wzrostem satysfakcji. Przykładowo wśród osób zarabiających w przedziale 8 001 do 9 000 PLN ten odsetek wynosił już znacznie więcej, bo aż 44%. Z kolei wśród tych, którzy otrzymywali pensje powyżej 20 000 odsetek zadowolonych z wynagrodzenia osiągnął poziom 69%.
Ocena zadowolenia z wynagrodzenia całkowitego przez osoby z różnych grup dochodowych (w %)
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2022 roku
Aby uzyskać więcej informacji zapraszamy do zapoznania z
Podsumowaniem Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, w którym znajdą Państwo szczegółowe informacje o wynikach badania.
Jeśli chcesz wiedzieć, jakich narzędzi używają profesjonalne firmy, by ustalić wynagrodzenia pracowników – sprawdź nasze
Raporty płacowe.