Wynagrodzenia dla poziomów stanowisk
Raport płacowy Sedlak
& Sedlak zawiera informację o stawkach wynagrodzeń dla 5 szczebli organizacyjnych, które dzielone są na kilka poziomów. Tak jak zostało to na wstępie zaznaczone, jednym ze szczebli są pracownicy fizyczni, którzy stanowią 70% badanych pracowników w branży motoryzacyjnej. Szczebel ten dzielimy na 4 poziomy: początkujący, doświadczony, starszy oraz lider. Poziomem z najniższą medianą wynagrodzeń całkowitych są początkujący pracownicy fizyczni. Połowa z nich zarabia od 3 468 PLN do 4 510 PLN. Najlepiej wynagradzani są liderzy, których mediana całkowitego wynagrodzenia wynosi 5 610 PLN. Jest to również poziom, w którym stawki są najbardziej zróżnicowane rynkowo. Różnica między pierwszym i trzecim kwartylem wynosi 1 636 PLN.
Pierwszy kwartyl, mediana i trzeci kwartyl wynagrodzeń całkowitych pracowników fizycznych o różnym poziomie doświadczenia (PLN)
Źródło: Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2021 – jesień – stanowiska produkcyjne
Wynagrodzenia dla poziomów stanowisk w pionach
Zaprezentowane na poniższym wykresie wynagrodzenia całkowite specjalistów z pionu jakości są mocno zróżnicowane. Wraz ze wzrostem doświadczenia oraz poziomu odpowiedzialności rosną zarówno stawki wynagrodzeń, jak i rozstęp kwartylowy. Mediana wynagrodzenia całkowitego młodszego specjalisty wynosi 4 800 PLN i jest ponad 2 razy niższa od mediany wynagrodzeń na poziomie eksperta. Różnica między pierwszym i trzecim kwartylem wynosi 1 476 PLN. Na poziomie specjalisty-eksperta, u którego stawki są najbardziej zróżnicowane rynkowo, różnica ta wynosi 4 342 PLN.
Pierwszy kwartyl, mediana i trzeci kwartyl wynagrodzeń całkowitych specjalistów w pionie jakości (PLN)
Źródło: Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2021 – jesień – stanowiska produkcyjne
Wynagrodzenia starszych specjalistów z różnych rodzin stanowisk
W raporcie płacowym Sedlak
& Sedlak prezentujemy również dane płacowe dla stanowisk. W ramach jesiennej edycji wyodrębniliśmy 221 stanowisk należących do branży motoryzacyjnej. Na poniższym wykresie zaprezentowane zostały wynagrodzenia całkowite starszych specjalistów z 4 różnych rodzin stanowisk:
- Badania i rozwój – specjalista ds. badań i rozwoju,
- Zarządzanie produkcją – inżynier procesu/produkcji,
- Utrzymanie ruchu – specjalista ds. utrzymania ruchu,
- Rozwój dostawców – inżynier ds. rozwoju dostawców.
Starszy specjalista to osoba o dużym doświadczeniu oraz ugruntowanej wiedzy potrzebnej do pracy na danym stanowisku. Wykonuje on różnorodne zadania, ma wpływ na usprawnienie procesów, nie wymaga nadzoru przełożonego, a także szkoli mniej doświadczonych pracowników.
Pierwszy kwartyl, mediana i trzeci kwartyl wynagrodzeń całkowitych na poziomie starszych specjalistów według wybranych stanowisk w branży motoryzacyjnej (PLN)
Źródło: Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2021 – jesień – stanowiska produkcyjne
Stanowiskiem, na którym zarabia się najwięcej jest inżynier ds. rozwoju dostawców. Połowa osób zatrudnionych na tym stanowisku zarabia więcej niż 9 530 PLN. O ponad 800 PLN niższe wynagrodzenie otrzymują specjaliści ds. utrzymania ruchu, u których mediana wynagrodzeń całkowitych wynosi 8 693 PLN. Stanowisko to cechuje największy rozstęp kwartylowy - 2 586 PLN. Najniższe stawki płac zaobserwować można na stanowisku specjalisty ds. badań i rozwoju. Wynagrodzenie połowy osób na tym stanowisku mieści się w przedziale od 7 317 PLN do 9 545 PLN. Jest to również stanowisko najbardziej spójne rynkowo. Różnica między pierwszym, a trzecim kwartylem wynosi 2 228 PLN.
Zrealizowane podwyżki
Średnia wartość zrealizowanych przez przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej podwyżek, w okresie od października 2020 do września 2021 roku, wyniosła 4,8%. Największy wzrost wynagrodzeń zaobserwowano wśród pracowników fizycznych – 6,5%. Przedsiębiorstwa zadeklarowały również, że średnia wartość podwyżek w przyszłym roku będzie wynosić 5,5%.
Podwyżki zrealizowane w branży motoryzacyjnej w okresie październik 2020 – wrzesień 2021 (w %)
Źródło: Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2021 – jesień – stanowiska produkcyjne
Świadczenia pozapłacowe
Spośród 17 benefitów prezentowanych w raporcie płacowym Sedlak
& Sedlak przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej najczęściej oferują swoim pracownikom szkolenia zawodowe, zajęcia sportowo-rekreacyjne oraz dodatkową opiekę medyczną. Z świadczeń tych może skorzystać ponad 90% pracowników. Do najrzadziej oferowanych świadczeń pozapłacowych należy dofinansowanie kosztów paliwa (8%) oraz dodatkowy płatny urlop (9%).
Benefity najczęściej oferowane w branży motoryzacyjnej (w %)
Źródło: Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2021 – jesień – stanowiska produkcyjne
O raporcie
Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2021 – edycja jesienna zawiera informacje o wynagrodzeniach 332 021 pracowników, zatrudnionych na 875 stanowiskach, które podzielone są na trzy grupy: stanowiska produkcyjne, administracyjne oraz stanowiska IT. Dane w nim zawarte pochodzą od 955 firm z całej Polski. Badanie przeprowadzone zostało w okresie sierpień – październik 2021 roku.