Mediana wynagrodzenia całkowitego absolwentów uczelni technicznych w pierwszym roku pracy wyniosła 4 210 PLN brutto w 2019 roku. Mężczyźni zarabiali więcej od kobiet o 547 PLN. Luka płacowa wyniosła 12,16%.
Wynagrodzenie całkowite absolwentów uczelni technicznych w pierwszym roku pracy w 2019 roku (PLN brutto)
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2019 roku
Z danych
Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, że w 2019 roku najlepiej wynagradzani byli absolwenci Politechniki Warszawskiej. Mediana wynagrodzenia całkowitego osób, które ukończyły tę uczelnię wynosiła 4 641 PLN brutto. Drugą i trzecią z kolei uczelnią techniczną pod względem zarobków absolwentów w pierwszym roku pracy była Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Politechnika Wrocławska. Mediana ich zarobków w 2019 roku wynosiła po 4 500 PLN brutto. Wśród badanych przez nas osób najsłabiej w 2019 roku w pierwszym roku pracy wynagradzani byli absolwenci Politechniki Krakowskiej. Mediana ich zarobków wynosiła 3 876 PLN brutto.
Mediana wynagrodzenia całkowitego absolwentów wybranych uczelni technicznych w pierwszym roku pracy w 2019 roku (PLN brutto)
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2019 roku
Przyjrzyjmy się bliżej zarobkom najlepiej wynagradzanych absolwentów w pierwszym roku pracy. Osoby, które ukończyły Politechnikę Warszawską i dopiero rozpoczęły pracę w 2019 roku więcej zarabiały w firmach z przewagą kapitału zagranicznego. Mediana ich wynagrodzeń wynosiła 5 071 PLN brutto. Z kolei w polskich przedsiębiorstwach osoby, które ukończyły Politechnikę Warszawską i dopiero rozpoczęły pracę zarabiały 4 200 PLN brutto.
Mediana wynagrodzenia całkowitego absolwentów Politechniki Warszawskiej w pierwszym roku pracy w firmach z różnym kapitałem w 2019 roku (PLN brutto)
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2019 roku
Różnica w medianie wynagrodzeń całkowitych absolwentów Politechniki Warszawskiej, pracujących w firmach zagranicznych ze stażem pracy nie dłuższym niż rok pomiędzy specjalistami a pracownikami szeregowymi w 2019 roku wynosiła 800 PLN. Specjaliści pracujący nie dłużej niż rok w firmach zagranicznych, którzy ukończyli Politechnikę Warszawską zarabiali o 1 000 PLN więcej niż absolwenci innych uczelni technicznych z tym samym stażem pracy. W przypadku pracownika szeregowego różnica ta wynosiła 700 PLN.
Mediana wynagrodzenia całkowitego absolwentów Politechniki Warszawskiej w pierwszym roku pracy w firmach z przewagą kapitału zagranicznego na różnych szczeblach zatrudnienia w 2019 roku (PLN brutto)
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2019 roku
Informacje o badaniu: W 2019 roku w badaniu uczestniczyły 161 549 osoby. 62% uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 72% mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 68% ma wykształcenie wyższe, 45% pracuje w dużych lub wielkich przedsiębiorstwach, zaś 80% jest zatrudnionych w firmach prywatnych.
Powyższy artykuł zawiera jedynie wybrane dane spośród tych, które posiadamy.
Jeśli są Państwo zainteresowani szczegółowym raportem na temat wynagrodzeń
zapraszamy do
kontaktu.
Zapraszamy do uczestnictwa w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń.
Ankietę do badania można znaleźć
tutaj.
Wyjaśnienie terminów użytych w artykule:
wynagrodzenie całkowite – miesięczne wynagrodzenie brutto przysługujące pracownikowi z uwzględnieniem wszystkich ruchomych dodatków pieniężnych, takich jak: premie, nagrody i inne;
mediana – wartość dzieląca wszystkie dane na pół. Poniżej i powyżej mediany znajduje się dokładnie po 50% danych. Innymi słowy, jeżeli mediana wynosi 3 000 PLN, to znaczy, że wynagrodzenie na danym stanowisku jest w połowie zakładów niższe, a w połowie wyższe od 3 000 PLN. Mediana jest miarą statystyczną, która lepiej niż średnia, oddaje tendencję centralną wyników, ponieważ średnia może być zaburzona przez wyniki skrajne;
górny kwartyl – wartość, powyżej której mieści się 25% danych. Innymi słowy, jeżeli górny kwartyl wynosi 5 500 PLN, to 75% osób zatrudnionych na danym stanowisku zarabia poniżej, a 25% powyżej 5 500 PLN;
dolny kwartyl – wartość, poniżej której mieści się 25% danych. Innymi słowy, jeżeli dolny kwartyl wynosi 2 000 PLN, to 25% osób zatrudnionych na danym stanowisku zarabia poniżej, a 75% powyżej 2 000 PLN.