Mediana wynagrodzeń osób zasiadających w radach nadzorczych w 2018 roku wyniosła 47 000 PLN rocznie. Jest to wzrost niemal o 20% w stosunku do roku ubiegłego. Warto zaznaczyć, że od października 2017 znacząco zmieniły się wymagania co do kształtowania komitetów audytu w radach nadzorczych. Zmiany te mogły pociągnąć za sobą konieczność zatrudnienia nowych osób, o szczególnych kompetencjach i dodatkowo spełniających kryteria niezależności wobec spółki.
Mediany wynagrodzeń osób pełniących poszczególne funkcje w radzie nadzorczej jako procent mediany wynagrodzeń przewodniczącego rady
Źródło: Raport Sedlak & Sedlak „Wynagrodzenia członków rad nadzorczych w 2018 roku”
Gdy spojrzymy na dane, to jednak okazuje się, że premia za zasiadanie w komitecie audytu nie jest wysoka. Członek komitetu audytu zarobił przeciętnie około 2% więcej niż bezfunkcyjny członek RN. Przewodniczący komitetu audytu otrzymał przeciętnie około 12% więcej. Spełnianie kryterium niezależności z kolei w ogóle nie przekładało się na różnice w wynagrodzeniu. Jeżeli pominiemy w analizach to, jaką funkcję w radzie pełnił członek komitetu audytu (przewodniczących, wiceprzewodniczących i członków rady będziemy rozpatrywać razem), to okaże się że członkowie niezależni zarabiają ponad 10% mniej niż zależni. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że przewodniczący rady nadzorczej często są właścicielami spółek, pobierającymi wysokie wynagrodzenia. Bycie właścicielem sprawia, że są oni członkami zależnymi.
Wynagrodzenia osób zasiadających w radach nadzorczych w spółkach z różnych branż
Najwyżej opłacaną branżą w radach nadzorczych w 2018 roku była telekomunikacja, która w tym roku wyprzedziła nawet banki. Ostatnie miejsce podium zajęła energetyka, z dużo niższymi poborami. Najniższe wynagrodzenia otrzymali członkowie rad w firmach z branży gier, mediów i działalności inwestycyjnej. Szczególnie w przypadku ostatniej branży były to spółki dużo mniejsze niż pierwsza trójka.
Mediany wynagrodzeń osób zasiadających w radach nadzorczych spółek z różnych branż
Źródło: Raport Sedlak & Sedlak „Wynagrodzenia członków rad nadzorczych w 2018 roku”
Najwyższe zarobki w radach nadzorczych w 2018 roku
W 2018 roku najwyższe wynagrodzenie otrzymał przewodniczący rady nadzorczej Comp SA. Przedstawiona kwota zawiera jednak świadczenia z tytułu zakazu konkurencji za poprzednio pełnioną funkcję prezesa zarządu. W przypadku drugiego w zestawieniu przewodniczącego rady nadzorczej J.W. Construction nie jesteśmy w stanie określić skąd tak wysoka kwota, jednak podobnie jak trzeci, przewodniczący RN Getin Holding, jest on większościowym udziałowcem w spółce, w której przewodniczy radzie nadzorczej. Jedyną osobą w pierwszej piątce niepowiązaną kapitałowo ze spółką jest przewodniczący Pfleiderer SA.
Najwyższe wynagrodzenia wśród osób zasiadających w radach nadzorczych w 2018 roku (w każdej ze spółek wynagrodzenie dotyczy przewodniczącego rady nadzorczej)
Źródło: Raport Sedlak & Sedlak „Wynagrodzenia członków rad nadzorczych w 2018 roku”
Powyższe dane to tylko niewielki wycinek informacji, które znajdą Państwo w płatnej wersji raportu. Raport umożliwia porównanie wynagrodzeń członków rad w spółkach z różnych branż, indeksów, o różnej wielkości, czy zyskowności. Dostępny jest także raport o wynagrodzeniach członków zarządów i programach motywacyjnych opartych na akcjach lub opcjach.