Strona główna
Wiadomości
Na pewno nie w Australii. Według najnowszego badania National Australia Bank, jedynie 8% firm stwierdziło, że podniosłoby płace swoim pracownikom, jeśli stawka podatku CIT uległaby redukcji. Dziewięć na dziesięć przedsiębiorstw stwierdziło, że przeznaczyłoby przynajmniej część wolnych środków na zwiększenie inwestycji, a 75% rozważyłoby zwiększenie zatrudnienia.
Data publikacji: 23.04.2018
, źródło: smh.com.au
Główny Urząd Statystyczny podał właśnie dane dotyczące średniej płacy w sektorze przedsiębiorstw za marzec 2018 r. Wzrosła ona o 6,7% r/r. W tym samym czasie zatrudnienie wzrosło o 3,7% w skali r/r.
Data publikacji: 23.04.2018
, źródło: stat.gov.pl
Benefit Systems - jeden z największych dostarczycieli benefitów w Polsce, szacuje, że w 2017 roku firmy wydały na świadczenia pozapłacowe 11,3 mld PLN. To o 500 mln PLN więcej niż w roku poprzednim. Jednocześnie trzykrotnie zwiększyła się grupa firm, które wydają na jednego pracownika ponad 4 tys. PLN rocznie. W 2017 roku odsetek tych firm wyniósł 16%.
Data publikacji: 23.04.2018
, źródło: businessinsider.com.pl
Australijski Rzecznik Praw Obywatelskich ogłosił wnikliwy audyt wynagrodzeń w sektorze gastronomii. Jest to efekt licznych nadużyć pracodawców z tej branży. Przedsiębiorstwa zaniżały wartość stanowisk, albo wręcz kazały pracownikom oddawać pieniądze za pokryte składki emerytalne. Przykładowo komisja senacka stwierdziła aż 188 nieprawidłowości w wypłacaniu wynagrodzeń przez sieć 7-Eleven. Firma jest dłużna pracownikom 4,36 miliona AUD (czyli ok. 11,5 miliona PLN).
Data publikacji: 16.04.2018
, źródło: The Guardian
Na to pytanie mógłby odpowiedzieć Jeff Jacobson, obecny CEO Xeroksu. Jacobson otrzymał w 2017 roku 9,5 miliona USD wynagrodzenia, czyli prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej – jeszcze jako członek zarządu. To ciągle dużo mniej niż otrzymała szefowa spółki z 2014 roku. Było to w sumie 22,2 mln USD. Xerox zostanie prawdopodobnie przejęty przez japońską spółkę Fujifilm Holdings.
Data publikacji: 16.04.2018
, źródło: The Hour
Wacław M. i Krystyna K. (była skarbniczka gminy) są oskarżeni o nadużycia, przekroczenia uprawnień i nierzetelne prowadzenie ksiąg rachunkowych. W latach 2008-2015 zadłużyli w parabankach 2,5 tysięczną gminę na 35 milionów PLN. Obecnie dług wynosi już 47 milionów. Wójt został zdjęty ze stanowiska, ale ciągle otrzymywał wynagrodzenie gwarancyjne w kwocie ok. 5 tys. PLN miesięcznie. Na wniosek komisarza rządowego gminy, a postanowieniem prokuratury okręgowej w Koszalinie, wynagrodzenie byłego urzędnika zostało zawieszone od marca 2018 roku.
Data publikacji: 16.04.2018
, źródło: Portal Samorządowy
Zmniejszająca się luka płacowa pomiędzy pracownikami dyskontów, którzy mogą dostać nawet 4 000 PLN brutto na start, a pracownikami bankowości zaczyna wpływać na płace tych drugich. W kwietniu podwyżki otrzymali pracownicy ING Banku Śląskiego, gdzie minimalna pensja to teraz 4 000 PLN brutto. W maju podwyżki czekają zatrudnionych w BZ WBK. Nieoficjalnie mówi się o ok. 200 PLN podwyżki.
Data publikacji: 16.04.2018
, źródło: superbiz.se.pl
Jarosław Kaczyński ogłosił złożenie projektu ustawy obniżającej pensje posłom, senatorom, a także wójtom, burmistrzom, prezydentom miast, starostom i marszałkom województw. Nie znane są jeszcze szczegóły odnośnie wynagrodzeń władz samorządowych. Parlamentarzyści mają stracić 20% swojej pensji brutto, a co za tym idzie i diety parlamentarnej. Zarządom spółek Skarbu Państwa ma zostać odebrana zmienna część wynagrodzenia (tj. premie, nagrody i bonusy).
Data publikacji: 09.04.2018
, źródło: money.pl
Poza rewelacjami w sprawie uposażenia parlamentarzystów, Jarosław Kaczyński ogłosił również, że nagrody przyznane ministrom w rządzie PiS zostaną przeznaczone na Caritas. Według prezesa partii, ministrowie zgodzili się oddać swoje nagrody na cele charytatywne. Niejasna pozostaje przy tym sprawa odliczeń podatkowych, czy uzyskanych w ten sposób składek emerytalnych.
Data publikacji: 09.04.2018
, źródło: money.pl
Disneylandy w Kalifornii i na Florydzie mogłyby wydawać się najszczęśliwszymi miejscami na ziemi. Jednak związki zawodowe w Disney'u (reprezentujące 38 tys. pracowników) strajkują przeciw "głodowym pensjom". Pracownicy domagają się podwyżki wynagrodzeń. W przypadku wynagrodzenia startowego oczekują wzrostu z 10 do 15 USD za godzinę pracy. Zarząd Disney'a zgodził się na podwyżkę o 0,5 USD, na co nie zgadza się 93% protestujących. W odpowiedzi na protesty, firma zamroziła swoim pracownikom bonusy (do 1 000 USD) i zagroziła, że jeśli nie przystaną na te warunki do 31 sierpnia, to z premiami mogą się pożegnać. Według badań, aż 11% pracowników Disneylandu w ciągu ostatnich dwóch lat nie mogło pozwolić sobie na wynajem mieszkania.
Data publikacji: 09.04.2018
, źródło: shadowproof.com