Mediana wynagrodzeń osób z wykształceniem magisterskim inżynierskim wyniosła 5 750 PLN brutto miesięcznie — wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak w 2014 roku. To o 28% (1 250 PLN) więcej niż wyniosło przeciętne wynagrodzenie magistrów. Co czwarty pracownik z tytułem zawodowym magistra inżyniera zarabiał 9 000 PLN i więcej.
Co czwarty pracownik z tytułem zawodowym magistra inżyniera zarabiał 9 000 PLN i więcej, a 25% z nich zarabiało 3 800 PLN i mniej.
Wynagrodzenia magistrów inżynierów oraz magistrów
w 2014 roku (brutto w PLN)
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2014 roku
We wszystkich województwach więcej zarabiali pracownicy po studiach magisterskich inżynierskich niż sami magistrowie. Najwyższe zarobki były w województwie mazowieckim, gdzie mediana wynagrodzeń magistrów inżynierów wyniosła 7 588 PLN brutto miesięcznie i była wyższa o 26% od przeciętnego wynagrodzenia magistrów, które wyniosło 6 000 PLN.
Wynagrodzenia magistrów inżynierów oraz magistrów
w 2014 roku (brutto w PLN)
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2014 roku
Analizując wynagrodzenia na stanowiskach, warto zwrócić uwagę na zarobki kierowników projektu. Mediana ich wynagrodzeń wyniosła 9 226 PLN brutto miesięcznie. Aby zarobić tyle, ile kierownik projektu przeciętnie zarabiał w miesiąc, laborant chemiczny musiałby przepracować ponad trzy miesiące. A co czwarty chemik z tytułem magistra inżyniera zarabiał 2 300 PLN brutto i mniej.
Ewelina Jurczak
Wynagrodzenia.pl
Sedlak & Sedlak wyraża zgodę na publikację niniejszych opracowań pod warunkiem powołania się na źródło: wynagrodzenia.pl oraz zamieszczenie pod artykułem aktywnego linku do strony Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (https://wynagrodzenia.pl/t/ogolnopolskie-badanie-wynagrodzen-np) czcionką nie mniejszą niż czcionka użyta w publikacji.