Strona główna
Ciekawostki
Platforma do pracy zdalnej Useme.com jak co roku opublikowała raport „Freelancing w Polsce – edycja 2020”. Wynika, z niego, że zarobki Freelancerów, mimo pandemii, poszły w górę. W 2020 roku średnie stawki godzinowe wzrosły o 12% w stosunku do 2019 rok, do poziomu 16,8 PLN netto na godzinę. Twórcy raportu zwracają jednak uwagę na dwa aspekty. Pierwszy to fakt, że w Polsce dominują wynagrodzenia za projekty, tj. całościowe rozliczenia za zlecenie. Jednak coraz częściej, zwłaszcza wśród programistów czy grafików korzysta się przy rozliczeniu ze stawek godzinowych. Ponadto, średnia nie jest precyzyjnym odzwierciedleniem stawek dla poszczególnych branż freelancingu. Dużo wyższe średnie stawki np. 150 PLN netto za godzinę otrzymują programiści czy 200 PLN netto prawnicy. Natomiast dużo niższe stawki otrzymują freelancerzy świadczący usługi administracyjne, gdzie średnie zarobki na godzinę to ok. 13 PLN netto.
Data publikacji: 26.10.2020
, źródło: https://forsal.pl
Centrale związków zawodowych działających w całej Unii Europejskiej doszły do porozumienia w sprawie mechanizmu ustalania wysokości płacy minimalnej w całej wspólnocie. Ma ona wynosić 50% przeciętnego wynagrodzenia w danym kraju. Pomysł wspólnego dla wszystkich krajów Unii Europejskiej mechanizmu ustalania wysokości płacy minimalnej zyskał na popularności w obliczu kryzysu gospodarczego spowodowanego koronawirusem.
Data publikacji: 12.10.2020
, źródło: https://www.biznesinfo.pl
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez amerykańską terapeutkę ds. snu Christabel Majendie wśród 5 tys. brytyjskich pracowników, osoby lepiej zarabiające przesypiają każdej nocy średnio 6 godzin i 58 minut, a pracownicy o niższych dochodach o 22 minuty mniej tj. 6 godzin i 36 minut. Co więcej, wyniki pokazały, że osoby otrzymujące więcej niż 54 GBP rocznie śpią najczęściej w pozycji nazwanej przez badaczkę „swobodnym spadaniem” (ręce i nogi są swobodnie rozłożone). Z kolei osoby o niższych dochodach wybierają najczęściej „pozycję embrionalną” (pozycja na boku, nogi podciągnięte).
Data publikacji: 21.09.2020
, źródło: WP abcZdrowie
Brazylijska Konfederacja Piłki Nożnej ogłosiła, że piłkarze i piłkarki „Canarinhos” będą otrzymywać identyczne wynagrodzenie za występy w narodowych barwach. Na taki krok zdecydowały się do tej pory tylko trzy kraje: Norwegia, Nowa Zelandia i Australia.
Data publikacji: 14.09.2020
, źródło: Transfery Info
Nowa prowadząca popularny program
Pytanie na śniadanie będzie otrzymywała za jeden odcinek 5 000 PLN brutto. Dodatkowo obiecano jej dziesięć dyżurów w miesiącu. Co ciekawe, ekranowy partner aktorki – Maciej Kurzajewski zarobi jeszcze więcej: za jeden odcinek PnŚ będzie otrzymywał 10 000 PLN.
Data publikacji: 07.09.2020
, źródło: pudelek.pl
Karol Paciorek, jedyny polski youtuber, który przeprowadził wywiady ze wszystkimi kandydatami ostatnich wyborów prezydenckich pochwalił się swoimi zarobkami. Twórca kanału Imponderabilia zarobił na nim 64 314 PLN. Kwota ta obejmuje 2 lata pracy youtubera. Dla porównania Fiz, najlepiej zarabiający polski youtuber, osiąga miesięcznie 200 000 PLN dochodów.
Data publikacji: 25.08.2020
, źródło: o2.pl
Zbliża się finalizacja transferu Jadona Sancho z Borussii Dortmund do Manchesteru United. 20-latek w nowym klubie będzie otrzymywał co tydzień 340 tys. GBP, co wyniesie 17,6 mln EUR w skali roku. Grając w Manchester United gracz otrzyma kwotę prawie trzykrotnie wyższą od tej, którą pobiera obecnie w Borussii Dortmund. Sancho zostanie drugim najlepiej opłacanym zawodnikiem Manchesteru United. Wyższe wynagrodzenie otrzymuje bramkarz tego klubu - David de Gea. Jego zarobki wynoszą 375 tys. GBP tygodniowo.
Data publikacji: 11.08.2020
, źródło: anglia.goal.pl
Jak donosi spółka będąca organizatorem rozgrywek piłkarskiej Ekstraklasy kluby otrzymają 225 milionów PLN za sezon 2019/2020. Jak dodano, to najwyższa suma w historii polskiej ligi. Legia Warszawa jako mistrz kraju dostanie 31,3 mln PLN. W komunikacie Ekstraklasy S.A. podano, że łączna suma pieniędzy przekazanych klubom w porównaniu z poprzednim, dotychczas rekordowym sezonem wzrosła o 45%. Wicemistrz Lech Poznań dostanie 26,45 mln PLN, a Piast Gliwice za zajęcie trzeciego miejsca 20,9 mln PLN.
Data publikacji: 04.08.2020
, źródło: Stefczyk
Kwestia wynagrodzeń w przypadku sportu elektronicznego od zawsze jest dość nieprecyzyjna. W raporcie BT.dk opisano zarobki pięciu topowych duńskich formacji: Astralis, North oraz MAD Lions, Heroic. Według BT.dk, gracze Astralis otrzymują roczną pensję w wysokości 2,4 miliona DKK (koron duńskich), czyli w przybliżeniu ok. 364 tysiące USD. Kwota ta jest pozbawiona nagród i dodatków finansowych (m.in. wygrana z turniejów, sponsoring, bonusy i ulgi podatkowe). Astralis w roku 2019 z eventów zebrało ponad 2 miliony 115 tysięcy USD. Średnio zawodnicy North zarabiają średnio 1,5 miliona DKK rocznie, co odpowiada mniej więcej 227 tysiącom USD. Oni również zgarniają 90% wszystkich zainkasowanych pieniędzy z eventów.
Data publikacji: 28.07.2020
, źródło: https://izaktv.pl/
Jak wynika z udostępnionego „Rzeczpospolitej" sondażu firmy ADP, który na przełomie kwietnia i maja tego roku objął ponad 11,4 tys. osób w Brazylii, Chinach, Hiszpanii, Indiach, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych niespełna czterech na dziesięciu pracowników z sześciu mocno dotkniętych pandemią koronawirusa państw zgodziłoby się w obecnych warunkach na obniżenie pensji, jeśli pomogłoby to utrzymać miejsca pracy w ich firmie. Najbardziej skłonni do wyrzeczeń płacowych okazali się pracownicy w Indiach (ponad 50% poświęciłaby część płacy na rzecz ograniczenia zwolnień w firmie) i w Brazylii (46%). Z kolei najrzadziej na cięcia płac byliby gotowi Hiszpanie i Amerykanie – tam co trzecia osoba zadeklarowała takie wyrzeczenie. Wiele jednak zależy od wysokości obniżki – dla trzech czwartych uczestników sondażu górną granicą finansowego wyrzeczenia jest 20% obecnej płacy. Dla 40% do zaakceptowania byłoby obniżenie pensji nie więcej niż o 10%.
Data publikacji: 20.07.2020
, źródło: Rzeczpospolita