Strona główna
Ciekawostki
Teoretycznie, wzrost PKB powinien wpływać na wysokość wynagrodzeń, jednak nie zawsze tak jest. Idealnym przykładem są Indie, które od kryzysu w 2008 roku odnotowały 64-procentowy wzrost PKB, a rzeczywiste płace wzrosły jedynie o 0,2% w tym samym okresie. Głównym powodem tej sytuacji jest bardzo powolne tworzenie wartościowych miejsc pracy.
Data publikacji: 26.09.2016
, źródło: www.money.pl
Bank Centralny Nepalu pozwolił obcokrajowcom na pobieranie z banków 3 tys. USD miesięcznie i 36 tys. USD rocznie. Pozwolono na transfer 75% dochodu do kraju pochodzenia. Zmniejszono także liczbę dokumentów wymaganych od obywateli Indii w przypadku transferu pieniędzy.
Data publikacji: 19.09.2016
, źródło: The Himalayan Times
Piłkarz zapytany za czym najbardziej tęskni z gry w byłym klubie odpowiedział przekornie: „ostatnią wypłatą”. Klub stwierdził, że wszystkie należne pensje zostały wypłacone, a w przypadku o którym wspominał Zlatan, piłkarz musi przedstawić stosowne dokumenty.
Data publikacji: 19.09.2016
, źródło: Metro
Powiązana z organizacją Al-Ka’ida, grupa paramilitarna Dżabhat an-Nusra do udziału w działaniach wojennych rekrutuje dzieci. Proceder nasilił się gdy an-Nusra przejęła prowincję Idlib na terenie Syrii.
Data publikacji: 19.09.2016
, źródło: Al Masdar News
„Fryderyk94” – użytkownik portalu wykop.pl, zamieścił szczegółowe wyliczenia swoich miesięcznych wydatków. Wpis szybko uzyskał popularność. Pokazuje on, że nawet pracując za najniższe możliwe pieniądze w Wielkiej Brytanii, możemy naprawdę dużo zarobić jak na polskie warunki.
Data publikacji: 12.09.2016
, źródło: www.wykop.pl
Na katowickim festiwalu seriali „Serialis” w wywiadzie Tomasz Knapik podzielił się częścią informacji o swoich zarobkach. Polskie wytwórnie za przeczytanie 10 minut filmu płacą od 20 do 25 PLN. Średnio za film wychodzi więc 200-250 PLN. Według jednego z najsławniejszych polskich lektorów filmowych, dużo lepsze pieniądze można zarobić w reklamie.
Data publikacji: 12.09.2016
, źródło: katowice24.info
Odnaleziono korelację między działalnością „łowców głów”, czyli wyszukujących najlepszych pracowników, a wzrostem nierówności płacowych. Ich aktywność powoduje odpływ najproduktywniejszych pracowników z nieproduktywnych firm. W wyniku tego procesu najefektywniejsi zarabiają najwięcej.
Data publikacji: 05.09.2016
, źródło: Bloomberg
Mc Donald’s, Chipotle i Papa John’s, są oskarżane o łamanie przepisów dotyczących płacy minimalnej i dyskryminację. W sierpniu Chipotle przegrało sprawę o dyskryminację kobiet w ciąży. Mc Donald’s miał zaprojektować narzędzie sprawdzające nadgodziny, w taki sposób, by wychodziło ich jak najmniej. Sieć pizzerii Pap John’s musiała wypłacić pół miliona dolarów w wyniku przegranych procesów o zaniżone pensje.
Data publikacji: 05.09.2016
, źródło: Russia Today
Znany aktor razem z braćmi prowadzi sieć burgerowni Wahlburgers, którą byli pracownicy oskarżyli przed sądem w Nowym Jorku o oszustwa płacowe. Sieć miała nie wypłacać płacy minimalnej i nie płacić za nadgodziny. Oburzenie pracowników wywoływało dzielenie napiwków równo między pracownikami, oraz fakt nie wypłacenia im napiwku na 3 000 USD, przyznanego na prywatnej imprezie.
Data publikacji: 05.09.2016
, źródło: Hall of Fame Magazine
Posiadłości królewskie dostarczyły rekordowych 304,1 mln GBP dochodu. Królowa Brytyjska Elżbieta II w 2017 roku otrzyma 15% tej sumy, czyli 45,6 mln GBP. Oznacza to zwiększenie zarobków o 2,8 mln GBP w porównaniu z 2016 rokiem. W 2012 roku Elżbieta II otrzymała 29,1 mln, co oznacza, że od tego czasu jej wynagrodzenie wzrosło o 57%.
Data publikacji: 29.08.2016
, źródło: www.theguardian.com