Pion finansowy
Tematem artykułu są wynagrodzenia w pionie finansowym. Analizie zostało poddanych 30 stanowisk, z różnych rodzin m.in. księgowości, finansów, kontrolingu oraz podatków. Przedstawiono analizy ogólne dotyczące wynagrodzeń dyrektorów, kierowników i specjalistów oraz analizy szczegółowe dotyczące wybranych stanowisk.
Wynagrodzenia na wybranych szczeblach
Mediana wynagrodzeń na stanowiskach dyrektorskich wyniosła ponad 24 000 PLN. 25% osób zatrudnionych na tym szczeblu stanowiska zarobiło poniżej 19 600PLN, a 25% powyżej 31 000 PLN.
Wynagrodzenia na szczeblach zatrudnienia w pionie finansowym (wynagrodzenie całkowite, PLN)
Źródło: Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2016
Wykres 1 przedstawia różnicę pomiędzy wynagrodzeniami na poszczególnych szczeblach zatrudnienia. Kierownicy zarabiali ponad dwukrotnie więcej od specjalistów, natomiast dyrektorzy zarabiali prawie pięciokrotnie więcej od grupy specjalistów.
Wynagrodzenie na szczeblach w pionie finansowym (wynagrodzenie całkowite, PLN)
Źródło: Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2016
W raporcie prezentowane są dane o wynagrodzeniu podstawowym, całkowitym oraz zmiennym. Warto zwrócić uwagę na relację wynagrodzenia podstawowego do zmiennego. Na stanowiskach wyżej w hierarchii organizacyjnej pracownicy otrzymywali 14% wynagrodzenia zmiennego. Na niższych stanowiskach wartości te są mniejsze.
Relacja wynagrodzenia podstawowego i zmiennego na wybranych szczeblach organizacji w pionie finansowym
Źródło: Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2016
Wynagrodzenie w różnych firmach
W raporcie prezentowane są wynagrodzenia w firmach z polskim i zagranicznym kapitałem. W firmach zagranicznych wynagrodzenia całkowite na wszystkich szczeblach organizacji są wyższe o około 20%. Na stanowiskach, które są wyżej w hierarchii przedsiębiorstwa różnice te są nieznacznie większe.
Wynagrodzenie w firmach z kapitałem polskim i zagranicznym (wynagrodzenie całkowite, PLN)
Źródło: Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2016
Zbadane zostały wynagrodzenia w firmach o różnej wielkości rocznych przychodów. Uczestnicy badania zostali podzieleni na trzy grupy: wielkość rocznych przychodów do 100 mln PLN, od 100 do 1 000 mln PLN oraz powyżej 1 000 mln PLN. Więcej zarabiają pracownicy zatrudnieni w firmach osiągających większe przychody. Największe zróżnicowanie występuje na szczeblu dyrektorskim. Dyrektorzy w firmach z rocznym przychodem powyżej 1 000 mln PLN zarabiają ponad 10 000 PLN więcej niż w firmach z najmniejszym rocznym przychodem.
Wynagrodzenia dyrektorów w firmach o różnej wielkości rocznych przychodów (wynagrodzenie całkowite, PLN)
Źródło: Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2016
Wynagrodzenia na stanowiskach
W pionie finansowym stanowiskiem występującym w największej liczbie firm był księgowy (256 firm). Wynagrodzenie całkowite połowy osób zatrudnionych na tym stanowisku mieściło się w przedziale od 3 900 PLN do 5 500 PLN. Najwyższe wynagrodzenie otrzymali księgowi zatrudnieni w województwie mazowieckim, połowa z nich otrzymała wynagrodzenie w przedziale od 4 500 PLN do 6 600 PLN. Szczegóły przedstawione są na wykresie 3. Wartość znajdująca się na dole wykresu oznacza wysokość wynagrodzenia, poniżej której zarabia 25% próby, a górna wartość to kwota, powyżej której zarabia 25% badanych pracowników.
Wynagrodzenia księgowych w wybranych województwach (wynagrodzenie całkowite, PLN)
Źródło: Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2016
W raporcie prezentowane są również wynagrodzenia w różnych branżach. Schemat 4 przedstawia wynagrodzenia kierowników działu finansowego w wybranych branżach. Mediana ogólnopolska na tym stanowisku wyniosła 12 000 PLN. Powyżej tej kwoty zarabiali kierownicy działu finansowego w branży motoryzacyjnej, a poniżej w branży materiały budowlane i wyposażenie wnętrz.
Wynagrodzenie kierowników działu finansowego w wybranych branżach (wynagrodzenie całkowite, PLN)
Źródło: Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2016
Benefity
Oprócz analiz dotyczących wynagrodzeń w raporcie znajdują się również analizy dotyczące benefitów. Wśród pracowników w pionie finansowym popularnym świadczeniem dodatkowym były szkolenia zawodowe. Pracodawcy oferowali zatrudnionym również dodatkową opiekę medyczną oraz karnety na zajęcia sportowo-rekreacyjne.
Wybrane benefity oferowane pracownikom w pionie finansowym
Źródło: Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2016
Więcej informacji na temat wynagrodzeń oraz benefitów w pionie finansowym i na ponad 400 stanowiskach z innych pionów, znajduje się w
Raporcie płacowym Sedlak & Sedlak 2016.