Praca w godzinach nadliczbowych
Zgodnie z Kodeksem pracy, praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje – w zależności od sytuacji – dodatek w wysokości 50 lub 100 % wynagrodzenia.
Dodatek za nadgodziny należy się jednak jedynie w sytuacji, gdy pracownik wykonuje obowiązki w ramach stosunku pracy.
Zawarcie umowy cywilnoprawnej z pracodawcą
Nic nie stoi na przeszkodzie, by pracownik zawarł ze swoim pracodawcą umowę cywilnoprawną. W ramach takiej umowy pracownik powinien jednak świadczyć na rzecz pracodawcy inną pracę niż w ramach stosunku pracy, a w dodatku nie powinien świadczyć tej pracy w warunkach wskazujących na zatrudnienie pracownicze (np. podporządkowanie pracownicze).
Wykonywanie tych samych zadań dla pracodawcy
W sytuacji gdy pracownik zatrudniony dodatkowo na podstawie umowy cywilnoprawnej będzie świadczył w ramach tej właśnie umowy pracę tego samego rodzaju, obejmującą te same obowiązki, co w ramach stosunku pracy, dojdzie do obejścia przepisów prawa pracy. Pracownik pracujący w taki sposób powinien być uznany za pracownika także co do godzin formalnie przepracowanych w charakterze zleceniobiorcy, co może prowadzić do konieczności wypłaty dodatku za godziny nadliczbowe.
W zakresie udowodnienia, czy czynności świadczone w ramach stosunku cywilnoprawnego były tożsame z czynnościami w ramach stosunku pracy pomocne może być ustalenie, czy do wykonania pracy były używane podobne środki i narzędzia oraz czy przełożeni sprawowali nad tą pracą taki sam nadzór.
W sytuacji uznania tej pracy za tożsamą nie ma znaczenia, czy pracownik wyraził zgodę na zastosowanie takiego rozwiązania oraz czy był świadomy, kiedy świadczy pracę w ramach stosunku pracy a kiedy w ramach stosunku cywilnoprawnego.
Podsumowując, w przedstawiony sposób nie można próbować optymalizować kosztów zatrudnienia, bowiem jest to obejście przepisów prawa. Takie obejście prawa może wiązać się z koniecznością zapłaty dodatku do wynagrodzenia z tytułu godzin nadliczbowych. Dodatkowo, w ten sposób może dojść do obejścia przepisów dotyczących odpoczynku dobowego i tygodniowego.