Z danych portalu wynagrodzenia.pl oraz firmy Dice Holdings Inc. wynika, że w wybranych branżach zarobki polskich informatyków są od dwóch do czterech razy niższe niż w USA. W przemyśle farmaceutycznym zarobki amerykańskich informatyków były „tylko” dwukrotnie wyższe od wynagrodzeń Polaków. Największe różnice wystąpiły natomiast w branży IT (serwis), gdzie zarobki w Stanach Zjednoczonych były ponad czterokrotnie wyższe niż w Polsce. Warto zwrócić uwagę na rozpiętości pensji pomiędzy branżami w obu krajach. W Polsce rozpiętości są duże, zarobki w najlepiej wynagradzanej branży (przemysł farmaceutyczny) były o 124% większe od branży oferującej najniższe wynagrodzenia (sektor publiczny). Tymczasem w USA różnica ta wynosiła zaledwie 30%.
Wynagrodzenia w działach IT w wybranych branżach(PLN)
Opracowanie na podstawie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2008
i danych Dice Salary Survey
Podobnie niewielkie różnice występują w USA między płacami na poszczególnych stanowiskach. Dyrektor działu IT zarabia tylko 59% więcej niż administrator systemu. W Polsce różnice te wynoszą 257%. Świadczy to o nieproporcjonalnie wysokich wynagrodzeniach jakie uzyskują osoby zatrudnione na stanowiskach managerskich w Polsce.
Porównując te dane warto zadać sobie pytanie czy polscy menedżerowie są przepłacani czy też pracownicy wykonawczy są niedopłacani? Druga kwestia do rozważenia to sprawiedliwość w podejściu do wynagradzania – czy tak duże różnice między płacami specjalistów i kierowników w Polsce są uzasadnione.
Wynagrodzenia w działach IT na wybranych stanowiskach(PLN)
Opracowanie na podstawie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2008
i danych Dice Salary Survey
Dla celów porównawczych płace w USA zostały przeliczone na PLN wg. średniego rocznego kursu dolara NBP.