Raport o wynagrodzeniach członków zarządów ukazuje się po raz piętnasty. W tegorocznej edycji przeanalizowaliśmy dane na temat wynagrodzeń 1 368 menedżerów (w tym 940 osób, które przepracowały cały 2018 rok) z 366 spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
W 2018 roku mediana wynagrodzeń osób zasiadających w zarządach spółek giełdowych wyniosła 623 tys. PLN. Ponadto, 25% menedżerów zarobiło mniej niż 365 tys. PLN, a 25% więcej niż 1,1 mln PLN.
Roczne wynagrodzenia całkowite menedżerów spółek notowanych na GPW
Źródło: Raport Sedlak & Sedlak „Wynagrodzenia członków zarządów w 2018 roku”
Jak zmieniały się wynagrodzenia na przestrzeni lat?
Na wykresie pierwszym przedstawione zostały mediany wynagrodzeń menedżerów w poszczególnych latach. Od 2015 roku wynagrodzenia systematycznie rosną, a zeszły rok przyniósł wzrost o około 3,3%.
Mediana rocznych wynagrodzeń całkowitych menedżerów spółek notowanych na GPW w latach 2006 – 2018
Źródło: Raport Sedlak & Sedlak „Wynagrodzenia członków zarządów w 2018 roku”
Wynagrodzenia w spółkach Skarbu Państwa
W roku 2018 widać też wyraźny wpływ tzw. Ustawy Kominowej na ograniczenie wynagrodzeń menadżerów spółek Skarbu Państwa. Mediana wynagrodzeń obniżyła się w ich przypadku w stosunku do 2017 roku o ponad 30%. Zarobki prezesów zarządów spadły o 35%, wiceprezesów o 30%, a członków zarządów o prawie 60%. W przypadku tych ostatnich największy wpływ miało efektywne wprowadzenie ustawy w bankach pod zarządem Skarbu Państwa.
Mediana wynagrodzeń osób pełniących poszczególne funkcje w zarządach spółek Skarbu Państwa w 2018 roku w stosunku do mediany z roku 2017
Źródło: Raport Sedlak & Sedlak „Wynagrodzenia członków zarządów w 2018 roku”
Jak wynagradza się kobiety, a jak mężczyzn?
Osobnym zagadnieniem są różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn zasiadających w zarządach spółek. Po pierwsze należy zaznaczyć, że kobiety stanowią tylko około 12% menedżerów zasiadających w zarządach. W 2018 roku mediana wynagrodzeń kobiet było o 18% niższa niż mężczyzn. Była to i tak mniejsza różnica niż 28% przed rokiem i 32% dwa lata temu, jak widać, trend jest spadkowy.
Największa różnica w wynagrodzeniu występuje na stanowisku prezesa zarządu (-26%). Funkcję tę pełniło jednak tylko 12 kobiet.
Wynagrodzenia kobiet pełniących funkcje w spółkach giełdowych w porównaniu do mężczyzn pełniących tę samą funkcję
Źródło: Raport Sedlak & Sedlak „Wynagrodzenia członków zarządów w 2018 roku”
Powyższe analizy to tylko niewielki wycinek, tego co znajdą Państwo w płatnej wersji raportu. Raport umożliwia porównanie wynagrodzeń menedżerów w spółkach z różnych branż, o różnej wielkości, czy zyskowności. Dostępny jest także raport o wynagrodzeniach członków rad nadzorczych i programach motywacyjnych opartych na akcjach lub opcjach.
Sedlak & Sedlak wyraża zgodę na publikację niniejszych opracowań pod warunkiem powołania się na źródło: wynagrodzenia.pl oraz zamieszczenie pod artykułem aktywnego linku do strony Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (https://wynagrodzenia.pl/t/ogolnopolskie-badanie-wynagrodzen-np) czcionką nie mniejszą niż czcionka użyta w publikacji.