Czy w badanych firmach istnieją stanowiska zajmujące się tylko wynagrodzeniami?
Z poprzedniej edycji badania Payscale wynikało, że jedynie 44% firm na świecie posiada stanowiska pracy odpowiedzialne w pełni tylko za politykę wynagrodzeń firmy. Obecnie taka rola staje się coraz popularniejsza. W 2023 roku już 61% organizacji na świecie zatrudnia przynajmniej jedną osobę zajmującą się tylko wynagrodzeniami.
Czy w organizacji są osoby lub zespół zajmujący się wyłącznie wynagrodzeniami?
Źródło: 2023 Compensation Best Practices Report: Europe Edition
Jak wynika z wykresu organizacje europejskie zatrudniają więcej osób zajmujących się wyłącznie wynagrodzeniami oraz częściej posiadają zespoły poświęcone temu obszarowi.
Budżety i podwyżki
Prawie połowa organizacji europejskich (45%) spodziewa się, że ich budżety przeznaczone na podwyżki wynagrodzeń będą wyższe, niż zaplanowano. Niemal identyczny odsetek firm na świecie przypuszcza to samo. Inaczej prezentują się oczekiwania co do budżetów niższych niż zaplanowano. Na świecie zaledwie 16% organizacji spodziewa się, że budżety wynagrodzeń ukształtują się na niższym poziomie, natomiast w Europie jest to już 31%. Większość przedsiębiorstw europejskich za główną przyczynę tych przypuszczeń podało obawy o przyszłe warunki gospodarcze.
W jakiej wysokości (w %) są planowane podwyżki wynagrodzeń w 2023 roku?
Źródło: 2023 Compensation Best Practices Report: Europe Edition
Niższy odsetek firm w Europie niż na świecie planuje podwyżki wynagrodzeń zasadniczych w 2023 roku. Ponadto planowane podwyżki w Europie są niższe. Aż połowa przedsiębiorstw europejskich przewiduje, że podwyżki wyniosą do 3%. Natomiast na świecie większość organizacji planuje podwyżki w wysokości
od 3 do 5%.
Przyczyny podwyżek
Pomimo że firmy zarówno na całym świecie, jak i w Europie, wskazywały podobne elementy wpływające na przyznawanie podwyżek, to widać różnice w czynnikach najczęściej wybieranych. Przedsiębiorstwa na świecie na pierwszym miejscu przy podwyżkach uwzględniają wyniki pracy. Natomiast w Europie za najważniejszy czynnik wpływający na przyznawanie podwyżek wybrano inflację i wzrost kosztów życia.
Najczęściej wskazywane czynniki, które zostały uwzględnione przy podwyżkach (w %)
Źródło: 2023 Compensation Best Practices Report: Europe Edition
Istotnymi czynnikami przy przyznawaniu podwyżek dla europejskich przedsiębiorstw są również: wyniki pracowników, dostosowania rynkowe, wzrost płac minimalnych oraz wewnętrzna równość płac.
Dane rynkowe o wynagrodzeniach
Coraz więcej firm korzysta z rynkowych danych płacowych w celu monitorowania zmian na rynku pracy. Większość organizacji polega na kilku źródłach danych – zazwyczaj od 2 do 4.
Z których źródeł danych rynkowych o wynagrodzeniach firma korzysta najczęściej (w %)
Źródło: 2023 Compensation Best Practices Report: Europe Edition
Organizacje najczęściej sięgają do bezpłatnych danych o wynagrodzeniach online, jednak przedsiębiorstwa w Europie najchętniej korzystają z płatnych raportów płacowych. Bezpłatne dane online są dopiero na drugim miejscu w rankingu popularności źródeł w Europie. Jeśli chodzi o zaufanie do tych źródeł danych, płatne raporty płacowe są postrzegane jako najbardziej wiarygodne.
Wyzwania HR w Europie w 2023 roku
Rok 2022 przyniósł wiele wydarzeń, takich jak wojna na Ukrainie, rosnąca inflacja, niestabilność finansowa, z którymi skutkami nadal mierzą się działy HR organizacji europejskich. Połowa firm stwierdziła, że wyzwania związane z rynkiem pracy w ostatnim roku były większe, niż w poprzednich latach. Wiele przedsiębiorstw obawia się recesji gospodarczej, która może spowodować więcej zwolnień.
Kolejne wyzwanie niesie przegłosowana w marcu 2023 roku przez większość Parlamentu Europejskiego dyrektywa o przejrzystości płac. Organizacje coraz bardziej skłaniają się do rozwoju strategii wynagrodzeń i równości płac, chociaż część firm utrzymuje, że nie jest zainteresowana podjęciem działań w tych obszarach. Za najczęstszy powód nieprzeprowadzania analiz równości wynagrodzeń, przedsiębiorstwa podają brak przygotowanej struktury płacowej. Są także przedsiębiorstwa, które uważają, że nie mają problemu z równością płac i obszar ten nie wymaga analiz.