O ile wpływ wirusa na gospodarkę europejską znany będzie dopiero w danych raportowanych za marzec (publikowane w okolicy połowy kwietnia), o tyle znane są już pierwsze dane z Chin, gdzie największy kryzys zachorowań, a tym samym największe ograniczenia w przepływie towarów i działalności operacyjnej wystąpiły w lutym. Chiny (ze względu na chiński nowy rok) dane gospodarcze publikują łącznie za styczeń i luty. W tych miesiącach, rok do roku, produkcja przemysłowa spadła o 13,5%, sprzedaż detaliczna o 20,5%, a inwestycje w aglomeracjach miejskich o 24,5%.
W Japonii eksport spadł w lutym o 1% (prognoza -4,3%) rok do roku, a import o 14% (prognoza -14,4%). W Tajlandii liczba turystów spadła rok do roku w lutym o 44%. Turystyka odpowiada za 16% PKB w tym kraju. Na razie brak istotnych danych gospodarczych z pozostałych krajów. Mimo to, należy oczekiwać, że pomimo stopniowego otwierania chińskich fabryk już w marcu, największe uderzenie w aktywność przemysłową pojawi się w danych za marzec i kwiecień. Związane będzie to ze stopniowym wygaszaniem aktywności gospodarczej w Europie i Stanach Zjednoczonych, czyli rejonach będących największymi odbiorcami produkowanych w Azji komponentów. W przypadku Europy należy oczekiwać najbardziej drastycznych danych w sektorach usługowych – turystyce, rekreacji, hotelarstwie, restauratorstwie, handlu poza sektorem spożywczym. Stanie się to w związku
z ograniczeniami w ruchu ludności i zamykaniem placówek handlowych.
Prognozy największego banku w USA (JP Morgan Chase) zakładają spadek PKB w I kwartale w Chinach rok do roku o 40%. W USA przewidywany jest spadek PKB rok do roku o 14% w drugim kwartale, a w Europie o 22%.
W odpowiedzi na bardzo wiele zapytań dotyczących kryzysowego zarządzania sprawami kadrowo-płacowymi nasz dział prawny oraz dział analiz wynagrodzeń przygotował dla Państwa ofertę specjalną:
Kryzysowe doradztwo prawne i wynagrodzeniowe