Na wprowadzenia dochodu podstawowego zdecydował się już rząd w Brazylii. W Hiszpanii przygotowano już projekt ustawy, a rozważają go Kanada, USA i Wielka Brytania.
Według projektu hiszpańskiego rządu kwota wypłacana gospodarstwom domowym ma wynieść około 450 EUR. Według serwisu La Informacion, projektem przygotowanym w Ministerstwie Przeciwdziałania Wykluczeniu, Opieki Społecznej i Migracji, ma się zająć rząd na swoim najbliższym posiedzeniu. Zgodnie z jego założeniami dochód podstawowy ma się stać stałym elementem polityki państwa.
Z kolei w Brazylii dochód minimalny (na razie na trzy miesiące) ma objąć głównie pracowników z szarej strefy i samozatrudnionych, w tym drobnych sprzedawców ulicznych, którzy stracili dochody w wyniku pandemii. Mają dostać po 600 BRL miesięcznie (ok. 104 EUR) czyli równowartość połowy płacy minimalnej.
O powszechnym dochodzie podstawowym dyskutują również Brytyjczycy - po ogłoszonym pod koniec marca apelu grupy 175 brytyjskich parlamentarzystów i przedstawicieli NHS, czyli brytyjskiej służby zdrowia.
W USA za wprowadzeniem dochodu podstawowego opowiadają się deputowani z Partii Demokratycznej. Wprowadzenie nieopodatkowanego dochodu podstawowego (Universal Basic Payment) w wysokości 1 000 USD miesięcznie w czasie kryzysu związanego z pandemią miałoby objąć wszystkich dorosłych Amerykanów.
W Kanadzie odpowiednikiem dochodu podstawowego ma być zasiłek, który dostaną obywatele tracący pracę w wyniku pandemii. Takie osoby otrzymają 2 tys. CAD przez 4 miesiące. Rozwiązanie proponuje inicjatywa UBI Works Canada, która od połowy marca zbiera podpisy pod petycją o wprowadzenie wynagrodzenia podstawowego. Według niej taki dochód powinni dostać wszyscy, w tym osoby na dużo niższym zasiłku socjalnym.
W odpowiedzi na bardzo wiele zapytań dotyczących kryzysowego zarządzania sprawami kadrowo-płacowymi nasz dział prawny oraz dział analiz wynagrodzeń przygotował dla Państwa ofertę specjalną:
Kryzysowe doradztwo prawne i wynagrodzeniowe