Najniżej opłacanymi branżami były usługi dla ludności oraz służba zdrowia. Mediany zarobków w tych branżach wynosiły kolejno 3 924 PLN i 4 000 PLN. Największa różnica w wynagrodzeniach była zauważalna na szczeblu dyrektorskim pomiędzy najwyżej i najniżej opłacaną branżą. Dyrektorzy pracujący w branży IT zarabiali ponad 2 razy więcej niż osoby zajmujące najwyższy szczebel w usługach dla ludności.
Mediany wynagrodzeń całkowitych osób na różnych szczeblach zatrudnienia w dwóch najwyżej i najniżej opłacanych branżach w 2019 roku (brutto w PLN)
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2019 roku
Wykres 2. przedstawia mediany płac na wybranych stanowiskach w najwyżej i najniżej opłacanych branżach w 2019 roku. Najwyższe wynagrodzenia otrzymywali programiści java, najniższe natomiast listonosze. Różnica pomiędzy zarobkami na tych stanowiskach wynosiła 5 551 PLN brutto.
Mediany wynagrodzeń całkowitych na wybranych stanowiskach w dwóch najwyżej i najniżej opłacanych branżach w 2019 roku (brutto w PLN)
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2019 roku
Informacje o badaniu: W 2019 roku w badaniu uczestniczyły 161 549 osoby. 62% uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 72% mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 68% ma wykształcenie wyższe, 45% pracuje w dużych lub wielkich przedsiębiorstwach, zaś 80% jest zatrudnionych w firmach prywatnych.
Powyższy artykuł zawiera jedynie wybrane dane spośród tych, które posiadamy.
Jeśli są Państwo zainteresowani szczegółowym raportem na temat wynagrodzeń
zapraszamy do
kontaktu.
Zapraszamy do uczestnictwa w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń.
Ankietę do badania można znaleźć
tutaj.
Wyjaśnienie terminów użytych w artykule:
wynagrodzenie całkowite – miesięczne wynagrodzenie brutto przysługujące pracownikowi z uwzględnieniem wszystkich ruchomych dodatków pieniężnych, takich jak: premie, nagrody i inne;
mediana – wartość dzieląca wszystkie dane na pół. Poniżej i powyżej mediany znajduje się dokładnie po 50% danych. Innymi słowy, jeżeli mediana wynosi 3 000 PLN, to znaczy, że wynagrodzenie na danym stanowisku jest w połowie zakładów niższe, a w połowie wyższe od 3 000 PLN. Mediana jest miarą statystyczną, która lepiej niż średnia, oddaje tendencję centralną wyników, ponieważ średnia może być zaburzona przez wyniki skrajne;
górny kwartyl – wartość, powyżej której mieści się 25% danych. Innymi słowy, jeżeli górny kwartyl wynosi 5 500 PLN, to 75% osób zatrudnionych na danym stanowisku zarabia poniżej, a 25% powyżej 5 500 PLN;
dolny kwartyl – wartość, poniżej której mieści się 25% danych. Innymi słowy, jeżeli dolny kwartyl wynosi 2 000 PLN, to 25% osób zatrudnionych na danym stanowisku zarabia poniżej, a 75% powyżej 2 000 PLN.