O co właściwie chodzi z tymi pokoleniami?
Wpisując nazwę konkretnego pokolenia w wyszukiwarkę Google możemy znaleźć wiele jego definicji. Na rysunku 1 przedstawiłem ogólny schemat dat urodzin przedstawicieli poszczególnych pokoleń.
Daty urodzin przedstawicieli poszczególnych pokoleń
Opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie artykułów internetowych
Oczywiście przedstawione przeze mnie definicje nie muszą być jedynymi poprawnymi. Każde źródło nieznacznie różni się od siebie, a często pokolenia determinowane są również przez kraj. Firmy stają przed wyzwaniem pogodzenia często skrajnych interesów – wśród pracowników zaczynają się już pojawiać przedstawiciele pokolenia Z, a w części organizacji nadal jeszcze zatrudnieni są tradycjonaliści.
Różnice międzypokoleniowe
Tak jak śpiewał Grzegorz Skawiński z zespołu Kombi, „każde pokolenie ma własny czas”. Każde pokolenie ma również swoją specyfikę. Przykładem niech będzie wykres 1.
Pracownicy motywowani przez pieniądze
Move Over, Millennials: What You’ll Need to Know for Hiring as Gen Z Enters the Workforce, Monster
Jak widać, najmłodsze pokolenie Z jest najsilniej motywowane przez pieniądze. Sytuacja może być niepokojąca dla pracodawców, szczególnie że już w tej chwili rynek wynagrodzeniowy galopuje.
Powyższy przykład porusza tylko jeden z obszarów, jednak w wielu badaniach Millenialsi czy pokolenie Z są mocno demonizowane. Z drugiej strony, jak pokazuje wykres 2, pokolenie Z jest najbardziej pracowitą generacją, gotową na poświęcenia dla realizacji swoich celów.
Pracownicy wyrażający chęć pracy w nocy i w weekendy
w celu podniesienia zarobków
Move Over, Millennials: What You’ll Need to Know for Hiring as Gen Z Enters the Workforce, Monster
Różnice nie omijają również systemów wynagradzania. Pracownicy z różnych pokoleń mają preferencje, które muszą być uwzględniane przy tworzeniu konkurencyjnego, wspierającego zaangażowanie systemu wynagrodzeń. Preferencje te mogą dotyczyć zarówno tzw. pay mix (np. relacji między częścią stałą i zmienną), benefitów czy też innych aspektów systemu. Z drugiej strony należy zadać sobie pytanie – czy różnice te faktycznie są spowodowane przynależnością do konkretnego pokolenia, czy też mają na nie wpływ inne czynniki? Niezależnie od odpowiedzi na to pytanie, specjaliści Compensation & Benefits stają przed wyzwaniem stworzenia systemu wynagrodzeń, który pogodzi interesy wielu pokoleń.
Jak to zrobić? Wraz z uczestnikami XIII Krakowskiego Forum Wynagrodzeń postaram się odpowiedzieć na to pytanie już 21 maja.