Siatka ma wygląd tabeli. W wierszach są numery lub nazwy kategorii zaszeregowania, a w kolumnach minimalne i maksymalne wynagrodzenia zasadnicze dla każdej z nich. Ile powinno być kategorii zaszeregowania ? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ ilość kategorii zaszeregowania zależy głównie od:
Zróżnicowania stanowisk pod względem wynagrodzeń. Istnienie w organizacji stanowisk od produkcyjnych, przez specjalistyczne, inżynieryjne, kierownicze, dyrektorskie wymagają zazwyczaj większej ilości kategorii
Przyjętej polityki płacowej. Elastyczność dają szerokie widełki płacowe przy mniejszej ilości kategorii. Mniejszą elastyczność a zarazem większą transparentność daje większa liczba kategorii.
Widełki płacowe czyli przestrzeń pomiędzy minimum a maksimum kategorii zaszeregowania można również podzielić na poziomy płacowe. Jak je podzielić i dlaczego ? Żeby wiedzieć w którym miejscu kategorii znajduje się wynagrodzenie pracownica, dlatego że miejsce w kategorii w połączeniu z wynikiem rozmowy rocznej i poziomem umiejętności (kompetencji) zazwyczaj przekłada się na wysokość podwyżki wynagrodzenia zasadniczego. W zależności od organizacji podzielona jest zazwyczaj według jednej z trzech wariantów:
brak podziału na części, ale występuje wskaźnik % wyliczany zgodnie z wzorem:
- (płaca zasadnicza – minimum kategorii) / (maksimum kategorii – minimum kategorii)
wartość wskaźnik 50% oznacza, że wynagrodzenie pracownika jest dokładnie w połowie pomiędzy minimum a maksimum kategorii.
- ćwiartki, kategoria podzielona jest na cztery równie części
- trzy progresywne części, każda kolejna część ma większą wartość od poprzedniej
Jak stworzyć siatkę płac ? (plik Siatka płac.xlsx )
„Lista pracowników”
Tu każdy pracownik jest przypisany funkcją do określonej kategorii zaszeregowania ustalonej w arkuszu ”Zestawienie stanowisk” – kolumna E. Dla każdego pracownika jest przyporządkowany funkcją miejsce w kategorii zaszeregowania.
„Zestawienie stanowisk”
Lista wszystkich stanowisk do których w tym miejscu przypisać należy numer kategorii z arkusza „Siatka płac” – kolumna B.
Do każdego stanowiska w arkuszu przypisane są
- najniższe i najwyższe wynagrodzenia występujące w organizacji na tym stanowisku – kolumny F i G
- minimalne i maksymalne wynagrodzenie w kategorii przypisanej do stanowiska – kolumny H i I
- ilość pracowników na danym stanowisku – kolumna J procentowe i ilościowe rozłożenie pracowników w kategorii zaszeregowania – kolumny K –T na przykład dla stanowiska ”Spawacz” - widać, że 9 pracowników (kolumna O) ma wynagrodzenie powyżej maksimum kategorii. To oznacza, że prawdopodobnie przypisana do stanowiska „Spawacz” kategoria 2 (kolumna E) jest na niska i należy przypisać kategorię 3 lub 4.
„Siatka płac”
W tym arkuszu znajduje się tabela z widełkami płacowymi dla każdej kategorii zaszeregowania. W kolumnie C i F wpisuje się odpowiednio minimalne i maksymalne wartości dla poszczególnych kategorii.
Druga tabela w tej zakładce zawiera podział kategorii na 3 progresywne poziomy. Progresywne, to znaczy że każda część jest większa od poprzedniej.
W przyjętym progresywnym podziale widełek płacowych na 3 poziomy jest założenie, że miejsce pracownika w siatce (jego wynagrodzenie) zależy od poziomu umiejętności (kompetencji) a nabywanie umiejętności(kompetencji) nie następuje w sposób liniowy. Założeniem jest, że pracownik nabywa szybko umiejętności na początku pracy w organizacji (przejście na poziom 2) a na następnie przyrosty umiejętności maleją. Można przyjąć, że
poziom I jest dla „młodszych”
poziom II dla „doświadczonych”
poziom III dla „starszych”
Nie jest konieczne uwzględnianie powyższych określeń w nazwach stanowisk.
Jak korzystać z tego prostego narzędzia?
- Zasilić zakładkę danymi zakładkę „Lista pracowników”
- Wpisać wszystkie stanowiska w zakładce „Zestawienie stanowisk”
- Wpisać wartości minimalne w maksymalne w „Siatce płac”
- Przypisać kategorie zaszeregowania w zakładce „Zestawienie stanowisk” w oparciu o obecne wynagrodzenia i rynek zewnętrzny na podstawie raportów płacowych.