Stefa premium Krakowskie Forum Wynagrodzeń Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2018

Ile wynosi Pana/i miesięczne wynagrodzenie brutto?

Ogólnopolskie badanie satysfakcji z pracy

USA: mediany wynagrodzeń pracowników w różnym wieku

20 lat 20 000

30 lat 40 000

40 lat 50 000

50 lat 51 000

60 lat 53 000

* rocznie w USD

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

Newsletter

Zapisz się na newsletter portalu wynagrodzenia.pl

Świadczenia dodatkowe w oczach pracowników w 2018 roku

Sprawdź, ile zarabia:

Inkasent 3186 PLN
Asystent architekta 3061 PLN
Fotograf 3177 PLN
Business Analyst 7148 PLN
Wiceprezes zarządu 13767 PLN
Frezer drewna 3077 PLN
Inżynier sieci IT 6771 PLN
Płytkarz 3230 PLN
Ustawiacz maszyn CNC 3250 PLN
iOS developer 7000 PLN
Ogólnopolskie badanie satysfakcji z pracy

wynagrodzenia - grudzień 2018

sektor przedsiębiorstw - 5 274 PLN
6.2% (m/m)    6.1% (r/r)

płaca minimalna - 2018 2 100 PLN

PKB - II kw. (r/r) 105.1%

inflacja - grudzień 2018 (r/r) 0%

Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Przedziały płacowe, widełki płacowe - wyznaczają maksymalną i minimalną wartość wynagrodzenia dla danego stanowiska lub dla grupy stanowisk.

pozwala na porównanie 41 wskaźników w następujących obszarach

Strona główna > PPK - najczęstsze pytania

Czy każdy pracodawca musi prowadzić PPK?

Zasadniczo każdy pracodawca jest zobowiązany do prowadzenia PPK, jeśli przynajmniej jeden pracownik chce opłacać składki. Jednak ustawa przewiduje pewne wyjątki od tego obowiązku, są to:
  • mikroprzedsiębiorca (o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców), jeżeli wszystkie osoby zatrudnione złożą mu deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK;
  • pracodawca będący osobą fizyczną, który zatrudnia, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą, osobę fizyczną, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tej osoby (np. opiekunka dziecka);
  • pracodawca, który w dniu objęcia go przepisami ustawy prowadzi Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) oraz nalicza i odprowadza składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia, jeżeli do PPE przystąpiło co najmniej 25% osób zatrudnionych u danego pracodawcy.
Dodatkowo pracodawca, który zawarł umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK, a następnie utworzył PPE i odprowadza składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia może, w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, nie finansować wpłat podstawowych i dodatkowych do PPK za osoby zatrudnione, które przystąpiły do PPE.
Zobacz więcej pytań i odpowiedzi z dotyczących PPK