Wynagrodzenia w województwach dolnośląskim i śląskim w 2023 roku
W 2023 roku mediana płac w Polsce wyniosła 7 144 PLN. W województwie dolnośląskim mediana zarobków wyniosła 7 500 PLN i była niższa tylko od mediany dla województwa mazowieckiego. Mediana w województwie śląskim osiągnęła poziom 6 850 PLN. Najniższe wynagrodzenia, których mediana wyniosła 5 800 PLN brutto, otrzymywali mieszkańcy województwa lubelskiego.
Mediany wynagrodzeń w województwach (brutto w PLN)
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2023 roku
Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń wskazuje również, w których miastach województw śląskiego i dolnośląskiego mediany zarobków są najwyższe. W województwie dolnośląskim najlepiej zarabiają mieszkańcy Wrocławia. Mediana zarobków w stolicy województwa jest o blisko 7% wyższa niż w całym dolnośląskim. Powyżej mediany dla regionu wynagradzani są również mieszkańcy Środy Śląskiej, Bielan Wrocławskich i Brzegu Dolnego.
Miasta województwa dolnośląskiego z najwyższą medianą wynagrodzeń w 2023 roku
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2023 roku
W województwie śląskim najlepiej wynagradzani są mieszkańcy Siemianowic Śląskich i Katowic. Mediany zarobków w tych miejscowościach są o ponad 11% wyższe niż mediana dla całego województwa. Badanie dowodzi także wysokich median zarobków w Gliwicach, Tychach czy Dąbrowie Górniczej.
Miasta województwa śląskiego z najwyższą medianą wynagrodzeń w 2023 roku
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2023 roku
Istotnym kryterium wpływającym na wysokość pensji jest branża zatrudnionego. W 2023 roku najwyższe zarobki zarówno w województwie śląskim jak i dolnośląskim otrzymywali pracownicy sektora IT. Mediana wynagrodzeń w tej branży w województwie dolnośląskim wyniosła 10 300 PLN brutto, a w śląskim 8 400 PLN brutto. Wysoko opłacani byli także pracownicy branży telekomunikacyjnej oraz zatrudnieni w bankowości.
Oba województwa silnie kojarzą się z górnictwem i energetyką. Warto zauważyć, że mediana zarobków w ciepłownictwie wyniosła w 2023 roku 7 200 PLN brutto w województwie śląskim i 8 000 PLN brutto w dolnośląskim, a w energetyce odpowiednio 7 650 PLN brutto i 8 311 PLN brutto. Mediany wynagrodzeń w obu tych branżach osiągnęły poziom wyższy od mediany ogółem dla tych województw.
Branże z najwyższą medianą wynagrodzeń w województwach dolnośląskim i śląskim
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2023 roku
Jeżeli są Państwo zainteresowani zamówieniem szczegółowego raportu na temat wynagrodzeń na konkretnym stanowisku, w konkretnym regionie, wybranej branży czy grupie zawodowej zapraszamy do
złożenia zamówienia.
Zapraszamy do uczestnictwa w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń.
Ankietę do badania można znaleźć
tutaj.