Wynagrodzenia na stanowiskach menedżerskich
Wyniki
Raportu płacowego Sedlak & Sedlak pokazują, że w przypadku kadry zarządzającej wynagrodzenia pracowników pionu produkcyjnego są od kilku do nawet kilkunastu procent niższe od stawek oferowanych menedżerom w innych pionach. Przykładowo dyrektorzy pionu (poziom wyższy) zarabiają 23 856 PLN miesięcznie, czyli o 17% mniej od osób zatrudnionych na tym poziomie w innych działach. Na stanowiskach kierowniczych różnice te wynoszą 7-8%. Liderzy zespołu otrzymują pensje niższe o blisko jedną dziesiątą od pracowników z tego poziomu w innych pionach.
Wynagrodzenia całkowite menedżerów w pionie produkcyjnym
na tle wszystkich pionów w 2014 roku
Źródło: Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2014
Wynagrodzenia na stanowiskach specjalistycznych
Zupełnie odwrotnie kształtują się relacje wynagrodzeń specjalistów w pionie produkcyjnym na tle pozostałych pionów. Osoby zatrudnione na poziomie starszego specjalisty otrzymują wynagrodzenia o 6% wyższe, niż pracownicy z tego poziomu w innych działach (6 578 PLN). W przypadku młodszych oraz doświadczonych specjalistów, stawki płac są o 7% wyższe od median wynagrodzeń w całym badaniu.
Wynagrodzenia całkowite specjalistów w pionie produkcyjnym
na tle wszystkich pionów w 2014 roku
Źródło: Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2014
Wynagrodzenia na stanowiskach fizycznych
W przypadku pracowników fizycznych, wysokość wynagrodzeń w pionie produkcyjnym jest zbliżona do stawek oferowanych na tym szczeblu w innych pionach. Z pewnością wynika to z faktu, iż zdecydowana większość stanowisk fizycznych występuje właśnie w pionie produkcyjnym.
Jak pokazują dane, mediana płac początkujących pracowników fizycznych wynosi 2 596 PLN, a doświadczonych pracowników fizycznych 3 265 PLN. Natomiast stawki wynagrodzeń całkowitych wiodących pracowników fizycznych oraz brygadzistów są zbliżone i oscylują wokół poziomu 4 000 PLN.
Wynagrodzenia całkowite pracowników fizycznych w pionie produkcyjnym
na tle wszystkich pionów w 2014 roku
Źródło: Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2014
Od pracownika produkcyjnego do kierownika produkcji: wynagrodzenia na wybranych stanowiskach
Zdarza się, że podejmując pracę w określonym pionie, pracownik rozwija swoje umiejętności i awansuje na kolejne szczeble wyłącznie w ramach tego jednego działu. Zwróćmy więc uwagę na stawki wynagrodzeń oferowane w 2014 roku na najbardziej typowych stanowiskach fizycznych, specjalistycznych i menedżerskich w pionie produkcyjnym (rys. 1).
Wyniki Raportu płacowego Sedlak
& Sedlak pokazują, że mediana płacy całkowitej pracownika produkcyjnego wynosi 2 842 PLN (przy czym połowa osób na tym stanowisku zarabia od 2 364 do 3 462 PLN). Awansując na stanowisko inżyniera procesu/produkcji zatrudniony może liczyć na blisko dwukrotnie wyższe zarobki (mediana 5 453 PLN). W przypadku kierownika produkcji, wynagrodzenie jest o 51% wyższe i wynosi 8 257 PLN. Natomiast najwyższy „awans płacowy” czeka tych, którzy jako kolejne obejmują stanowisko dyrektora produkcji. Bowiem połowa osób zatrudnionych w tej roli zarabia od 13 420 do 22 782 PLN, a mediana ich miesięcznych zarobków wynosi 17 227 PLN.
Wynagrodzenia całkowite na wybranych stanowiskach
w pionie produkcyjnym w 2014 roku
Źródło: Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2014
Świadczenia pozapłacowe pracowników produkcji
Na koniec zwróćmy uwagę na świadczenia pozapłacowe, które pracodawcy oferują pracownikom pionów produkcyjnych. Najpopularniejszym benefitem są szkolenia zawodowe – może z nich skorzystać od 88% (na poziomie doświadczonego pracownika fizycznego) do 99% zatrudnionych (w przypadku dyrektora pionu (poziom niższy)). Popularne są również ubezpieczenia NNW, polisy na życie oraz zajęcia sportowo-rekreacyjne.
Najpopularniejsze świadczenia pozapłacowe
oferowane w pionie produkcyjnym w 2014 roku
Źródło: Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2014
Więcej szczegółowych informacji na temat wynagrodzeń oraz zakresu świadczeń pozapłacowych znajdą Państwo
w Raporcie płacowym Sedlak & Sedlak 2014.
Renata Kucharska-Kawalec
Sedlak & Sedlak