Sposób na rozpoczęcie kariery
Obecnie wyższe wykształcenie posiada większość osób, dlatego ważne jest, aby wyróżnić się doświadczeniem zawodowym. Możliwość jego zdobycia dają staże i praktyki, które odbywają się zarówno w ciągu roku akademickiego, jak i w okresie wakacyjnym. W procesach rekrutacyjnych często biorą udział studenci. Czas trwania stażu/praktyki to zwykle od 2 do 3 miesięcy i po tym okresie firma może zaproponować stażyście stałe zatrudnienie.
Oczekiwania studentów odnośnie wynagrodzenia na stażu/praktykach
Według badania Rynek pracy 2.0, przeprowadzonego w Polsce przez PwC, studenci mieli zróżnicowane oczekiwania co do wysokości wynagrodzenia za odbywany staż lub praktykę. Dokładne dane przedstawia poniższy wykres.
Jakiego wynagrodzenia oczekiwali studenci na stażu/praktyce
za miesiąc pełnoetatowej pracy w 2016 roku (netto w PLN)?
Źródło: Badanie Rynek pracy 2.0 przeprowadzone przez PwC
Najwięcej ankietowanych studentów (33%) oczekiwało wynagrodzenia za odbyty staż/praktykę w wysokości od 1 500 PLN do 2 000 PLN netto (1 752 – 2 336 PLN brutto) miesięcznie. Tylko 5% studentów było w stanie podjąć praktykę bez wynagrodzenia (PwC, 2016), co potwierdza, że obecnie – w sytuacji gdzie jest wysoki popyt i mała podaż pracowników - większość ofert staży i praktyk jest, zgodnie z oczekiwaniami, płatna. Dodatkowo, patrząc na dane z 2017 roku wyraźnie widać wzrost wynagrodzeń praktykantów i stażystów.
Ile zarabiają stażyści/praktykanci?
W narzędziu
Moja płaca zostały zawarte informacje dotyczące mediany wynagrodzenia całkowitego brutto stażystów/praktykantów. Raport zawiera dane aktualne na rok 2017, które zostały opracowane na podstawie
Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń.
Mediana wynagrodzenia całkowitego na stanowisku stażysta/praktykant wynosi 2 775 PLN brutto. Co czwarty stażysta zarabia powyżej 3 349 PLN brutto. Z kolei 25% stażystów zarabia poniżej 2 287 PLN brutto.
Wynagrodzenia stażystów/praktykantów (brutto w PLN)
Źródło: Moja Płaca, Sedlak & Sedlak
Z
Mojej Płacy wynika, że najwyższe wynagrodzenie otrzymują stażyści pracujący w Warszawie oraz w Poznaniu. Mediana wynagrodzeń całkowitych w tych miastach kształtuje się na poziomie 3 000 PLN brutto miesięcznie.
Mediany wynagrodzeń całkowitych stażystów/praktykantów
w wybranych miastach (brutto w PLN)
Źródło: Moja Płaca, Sedlak & Sedlak
Wykres 3. zawiera dane na temat wynagrodzeń stażystów w przedsiębiorstwach o różnej wielkości zatrudnienia. Wynika z nich, że im większa firma, tym zarobki są wyższe.
Mediany wynagrodzeń całkowitych stażystów/praktykantów
w firmach różnej wielkości (brutto w PLN)
Źródło: Moja Płaca, Sedlak & Sedlak
Wynagrodzenia stażystów w firmach z przewagą kapitału zagranicznego są wyższe niż w firmach polskich i wynoszą 2 924 PLN brutto miesięcznie.
Mediany wynagrodzeń całkowitych stażystów/praktykantów
w firmach o różnym pochodzeniu kapitału (brutto w PLN)
Źródło: Moja Płaca, Sedlak & Sedlak
Poziom wynagrodzenia stażystów różni się w zależności od przyjętych kryteriów. Należy jednak pamiętać o tym, że odbywając staż lub praktykę, oprócz wysokości wynagrodzenia, ważna jest możliwość zdobycia doświadczenia, które przyda się w dalszych etapach kariery zawodowej.
Więcej danych na temat wynagrodzeń na różnych stanowiskach znajdą Państwo w aplikacji
Moja płaca.