Liczba absolwentów kierunków informatycznych w Polsce
Opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie danych GUS
Dużym problemem okazało się niedopasowanie kompetencyjne kandydatów. Wśród najtrudniejszych do znalezienia kwalifikacji pracodawcy wymieniali: umiejętność programowania, odpowiednie doświadczenie i wiedza techniczna.
Najtrudniejsze do znalezienia umiejętności wśród zatrudnionych na stanowiskach informatycznych
Opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie raportu „Rynek pracy IT 2015”
Większość firm biorących udział w badaniu zwracała również uwagę na zbyt wysoką fluktuację pracowników. Jako główny powód odejść, wskazywano „podkupywanie” informatyków (64,8%), a co za tym idzie oferowanie wyższych wynagrodzeń przez konkurencyjne firmy (25,9%). Dość częstą przyczyną odejść staje się brak możliwości awansu (20,4%) czy mało ambitne projekty (14,8%).
Najczęstsze przyczyny odejść pracowników na stanowiskach informatycznych (n=54, w %)
Opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie raportu „Rynek pracy IT 2015”
Niepokojące jest również to, że pracodawcy wskazują na zbyt roszczeniową postawę informatyków. Ich zdaniem kandydaci to osoby o wygórowanych oczekiwaniach (w tym również płacowych), które często przeceniają swoje możliwości.
Niestety nic nie wskazuje na to, że problemy pracodawców zostaną rozwiązane w nadchodzących latach. Jak wynika z prognoz, niedobór specjalistów IT w Europie będzie się systematycznie zwiększał. Wzrośnie z poziomu 365 tys. w 2014 roku do 755 tys. w 2020 roku.
Prognoza niedoboru specjalistów ICT w Europie na lata 2014-2020 (w tys.)
Opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie e-Skills in Europe 2015
O raporcie: Raport „Rynek pracy IT 2015” stanowi podsumowanie analiz na temat rynku pracy IT w Polsce i w Europie. Dane zostały zebrane za pomocą desk research. Analizy uzupełniono dodatkowo o wnioski z badania przeprowadzonego wśród 54 firm informatycznych działających w Polsce w 2015 roku.