Metodologia
W raporcie uczestniczyło 440 pracowników funduszy inwestycyjnych, zlokalizowanych w Europie i Afryce. Ankietowanych poproszono o podanie wysokości swoich wynagrodzeń za lata 2017, 2018 i 2019. Zebrane dane pozwoliły ocenić zmiany w wysokości wynagrodzeń podstawowych jak i premii. W raporcie zwrócono także uwagę na staż pracy, wielkość funduszu i przyjmowanej strategii inwestycyjnej.
Ponadto, aby lepiej zobrazować niektóre porównania autorzy podzielili respondentów na trzy grupy w zależności od poziomu zarządzania i zakresu odpowiedzialności:
- partner/partner zarządzający: doświadczeni członkowie firmy odpowiedzialni za pozyskiwanie i inicjowanie inwestycji. Zazwyczaj współpracują bezpośrednio z zespołami zarządzającymi, prowadzą negocjacje oraz są częścią komitetu inwestycyjnego firmy lub z nim współpracują.
- dyrektor: prowadzą i zarządzają zespołami zajmującymi się transakcjami. Zdarza się, że inicjują własne inwestycje i zidentyfikują potencjalne przejęcia.
- współpracownik: podstawowa rola pracowników inwestycyjnych. Są oni odpowiedzialni za badanie firm i planów biznesowych, oraz pomoc w zarządzaniu i monitorowaniu spółek portfelowych.
Trendy w zatrudnieniu
Europa – popyt na specjalistów z sektora prywatnego przewyższa podaż. Ponadto coraz mniej pracowników jest chętnych zmienić pracodawcę. W związku z tym część firm zdecydowała się wzmocnić działy kadrowe. Rosnąca presja ze strony inwestorów dotycząca między innymi kwestii środowiskowych i społecznych sprawia, że firmy poświęcają tym zagadnieniom więcej uwagi.
Afryka – zaobserwowano spowolnienie zatrudniania, szczególnie wśród większych firm. Dodatkowo zatrudniający coraz większą uwagę zwracają na doświadczenie zawodowe.
Zmiany w wynagrodzeniach pracowników funduszy inwestycyjnych
Wynagrodzenia podstawowe i premie
Wynagrodzenia całkowite (podstawa i premia) wzrosły od 2017 roku na wszystkich szczeblach zarządzania (partner, dyrektor, współpracownik).
W 2019 roku 35% respondentów otrzymało podwyżkę wynagrodzenia podstawowego względem 2018 roku, a 39% otrzymało wyższą premię. Jednocześnie ponad połowa nie otrzymała żadnej podwyżki.
Porównanie zmian wynagrodzeń pracowników funduszy inwestycyjnych w latach 2017-2019
Źródło: 2019 Europe and Africa private capital compensation survey, s. 17
Większość (52%) otrzymała podwyżki na poziomie od 11 do 20%. Z kolei ponad jedna trzecia (35%) otrzymała podwyżki w przedziale 21–40%.
Wielkość podwyżki wśród pracowników funduszy inwestycyjnych w 2019 roku
Źródło: 2019 Europe and Africa private capital compensation survey, s. 17
Wynagrodzenia w funduszach różnej wielkości
W 2019 roku podwyżki wynagrodzeń całkowitych różniły się w zależności od wielkości funduszu i stażu pracy zatrudnionych. W niektórych przypadkach podwyżki były znacznie wyższe niż w 2018 roku.
Porównanie średnich, rocznych wynagrodzeń podstawowych pracowników funduszy inwestycyjnych różnej wielkości (w tys EUR)
Źródło: 2019 Europe and Africa private capital compensation survey, s. 20
Zmiany wynagrodzeń pracowników o różnym stażu pracy
Niezależnie od posiadanego doświadczenia, w 2019 roku w porównaniu do roku poprzedniego, średnie wynagrodzenia pracowników funduszy inwestycyjnych wzrosły. Największe podwyżki zanotowano wśród pracowników z co najmniej 17 letnim doświadczeniem.
Porównanie średnich, rocznych wynagrodzeń całkowitych pracowników funduszy inwestycyjnych z różnym stażem w latach 2017-2019 (w tys EUR)
Źródło: 2019 Europe and Africa private capital compensation survey, s. 20
Podsumowanie
Jak pokazują przywołane dane, wynagrodzenia pracowników funduszy inwestycyjnych różnią się w zależności od zajmowanego stanowiska oraz przyjętej strategii inwestycyjnej funduszu. Można także zauważyć, iż wysokość wynagrodzeń rośnie wraz z doświadczeniem zawodowym. Początkujący pracownicy zarabiają jedną czwartą wynagrodzeń osób z co najmniej 17 letnim stażem. Z drugiej strony w 2019 roku 59% ankietowanych nie otrzymała podwyżki, co stanowi jedną czwartą więcej niż przed rokiem.