Raport o wynagrodzeniach członków zarządów ukazuje się po raz siedemnasty. W tegorocznej edycji przeanalizowaliśmy dane na temat wynagrodzeń 1 256 menedżerów (w tym 836 osób, które przepracowały cały 2020 rok) z 318 spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Po raz pierwszy przedstawiono nowe podejście do raportowania danych w którym wynagrodzenie całkowite podzielone jest na podstawowe, zmienne, inne korzyści oraz wynagrodzenie ze spółek zależnych. W 2020 roku mediana rocznych wynagrodzeń osób zasiadających w zarządach spółek giełdowych wyniosła 755,6 tys. PLN. 25% menedżerów zarobiło mniej niż 433,5 tys. PLN, a 25% więcej niż 1,3 mln PLN.
Roczne wynagrodzenia całkowite menedżerów spółek notowanych na GPW w 2020 roku
Źródło: Raport Sedlak & Sedlak „Wynagrodzenia członków zarządów w 2020 roku”
Jak zmieniały się wynagrodzenia na przestrzeni lat?
Na Wykresie 1. przedstawione zostały mediany wynagrodzeń menedżerów w poszczególnych latach. Od 2015 roku wynagrodzenia systematycznie rosną, a 2020 rok przyniósł wzrost o około 8,3%.
Mediana rocznych wynagrodzeń całkowitych menedżerów spółek notowanych na GPW w latach 2006 – 2020 (w tys. PLN)
Źródło: Raport Sedlak & Sedlak „Wynagrodzenia członków zarządów w 2020 roku”
W jakich branżach menedżerowie zarabiają najwięcej?
Analizując wynagrodzenia w sektorach, najwyższą płacę otrzymali członkowie zarządów spółek z przemysłu paliwowego oraz banków. Mediana ich wynagrodzeń podstawowych wyniosła ponad 950 tys. PLN a wynagrodzeń całkowitych ponad 1,75 mln PLN. Na kolejnym miejscu uplasowali się zarządzający spółkami telekomunikacyjnymi ich wynagrodzenie podstawowe wyniosło ponad 700 tys. PLN a całkowite ponad 1,6 mln PLN. Natomiast najniższe wynagrodzenie podstawowe otrzymywali menedżerowie z sektora deweloperzy i media – odpowiednio 207 tys. PLN i 204 tys. PLN (wykres 2. prezentuje omówione dane).
Mediana płac menedżerów w najlepiej wynagradzanych branżach w 2020 roku (w tys. PLN)
Źródło: Raport Sedlak & Sedlak „Wynagrodzenia członków zarządów w 2020 roku”
Kto zarabia najwięcej?
W 2020 roku na pierwszym miejscu rankingu wynagrodzeń znalazł się Janusz Filipiak z Comarchu. Jest on niekwestionowanym liderem tegorocznego zestawienia, a jego zarobki, które wyniosły prawie 19 mln PLN stanowią ponad 3 razy więcej niż zajmującego drugie miejsce prezesa Orange Polska Jean-François Fallachera, który pomimo, że nie przepracował pełnego roku zarobił 6 mln PLN. Trzecie miejsce zajmuje Dariusz Orłowski z Wawelu a czwarte zajęła, pierwsza wśród kobiet Małgorzata Kolarska z Dom Development. Oboje zarobili ponad 5,7 mln PLN. Miejsce piąte z zarobkami a poziomie 5,6 mln PLN zajął Cezary Stypułkowski, który zarządza MBankiem. Członkiem zarządu, który najwięcej zarobił w 2020 został Marcin Romanowski z Getin Noble banku, z zarobkami w wysokości ponad 4 mln PLN. Najlepiej zarabiającą osobą która w 2020 roku nie pełniła żadnej funkcji w zarządzie i nie przepracowała ani jednego dnia, a jedynie pobierała wynagrodzenie w związku z pełnioną funkcją w przeszłości jest Artur Osuchowski z Ciechu z rocznym wynagrodzeniem powyżej 3 mln PLN.
Najlepiej wynagradzani menedżerowie w 2020 roku pełniący różne funkcje w zarządzie
ranking
nazwa spółki
imię i nazwisko
funkcja
wynagrodzenie całkowite brutto 2020 (PLN)
1
COMARCH
SPÓŁKA AKCYJNA
Janusz
Filipiak
prezes
zarządu
18 835
341
2
ORANGE
POLSKA SPÓŁKA AKCYJNA
Jean-François
Fallacher
prezes
zarządu
6 035 000
3
WAWEL
SPÓŁKA AKCYJNA
Dariusz
Orłowski
prezes
zarządu
5 790 048
4
DOM
DEVELOPMENT SPÓŁKA AKCYJNA
Małgorzata
Kolarska
wiceprezes
zarządu
5 744 000
5
MBANK
SPÓŁKA AKCYJNA
Cezary
Stypułkowski
prezes
zarządu
5 653 623
18
GETIN
NOBLE BANK SPÓŁKA AKCYJNA
Marcin
Romanowski
członek zarządu
4 096 300
48
CIECH
SPÓŁKA AKCYJNA
Artur
Osuchowski
członek
zarządu
3 041
000
Źródło: Raport Sedlak & Sedlak „Wynagrodzenia członków zarządów w 2020 roku”
Powyższe dane to tylko niewielka część tego, co znajdą Państwo w pełnej wersji raportu. Raport umożliwia porównanie wynagrodzeń menedżerów w spółkach z różnych branż, o różnej wielkości czy zyskowności oraz od tego roku różnych rodzajów wynagrodzenia. Ponadto zawarte są w nim analizy funduszy wynagrodzeń, struktury pakietu oraz rankingi.
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?
Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".
[X]
Strona używa plików "cookie".
Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików "cookie", zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Chcesz wiedzieć, ile powinieneś zarabiać na swoim stanowisku?