Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Strategia wynagrodzeń która doprowadziła do bankructwa banki z Wall Street

26.11.2008 Michał Mudel
W 2008 roku z pięciu banków inwestycyjnych z Wall Street: 1 zbankrutował, 2 były w tak złym stanie, że zostały wykupione przez konkurencję, a 2 pozostałe musiały przekształcić się w banki uniwersalne. Wszystkie spółki stanowiły dla siebie płacową grupę odniesienia. W ciągu lat wzajemnego podpatrywania się doprowadziły do unifikacji systemów wynagrodzeń. Kluczową rolę odgrywały w nich wielkie bonusy uzależnione od bieżących wyników (przeciętnie 94% wynagrodzenia całkowitego). W pierwszej części artykułu opisywana jest przyjęta we wszystkich bankach strategia i struktura wynagrodzeń, ze wskazaniem elementów, które były katalizatorami powszechnie znanych kłopotów. Następnie przedstawiono płace prezesów banków za lata 2006 i 2007 (rekordzista otrzymał na początku 2008 roku ~70 000 000 USD). W ostatniej części artykułu prezentowane są przeciętne płace dyrektorów w poszczególnych bankach, z rozbiciem na poszczególne składniki wynagrodzenia.
Michał Mudel

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".