Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Sprawiedliwość wynagrodzeń w brytyjskim sektorze publicznym - część I

27.06.2011 Konrad Nawrot
Artykuł powstał w oparciu o raport Hutton Review of of Fair Pay mający na celu zbadanie problemu dysproporcji płacowych w sektorze publicznym w Wielkiej Brytanii. Skupiono w nim uwagę na pojęciu sprawiedliwej płacy oraz czynników ją determinujących. Ponadto porównano trzy odmienne podejścia do sprawiedliwości w wynagradzaniu: liberalne, egalitarne oraz „due desert” (płaca za zasługi). Wyjaśniono cztery główne zasady, którymi powinno się kierować w ustalaniu słusznego poziomu zarobków. Ponadto scharakteryzowano pojęcie mnożników płacowych oraz sposoby ich ustalania. Następnie na przykładzie przeanalizowano ich działanie w celu wyjaśnienia zasad ich praktycznego zastosowania.
Konrad Nawrot

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".