Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Projektowanie pakietu wynagrodzeń sprzedawców

17.11.2008 Michał Mudel
Ważnym elementem projektowania systemu wynagrodzeń sprzedawców jest określenie struktury pakietu wynagrodzenia całkowitego: proporcji podstawy, części zmiennej i benefitów. Kompozycja pakietu powinna być motywująca, ale jego wartość powinna być zharmonizowana z płacami innych pracowników. Artykuł opisuje problemy i rozwiązania pojawiające się na drodze do osiągnięcia tego celu. W pierwszej części rozważane jest zagadnienie określenia właściwych proporcji wynagrodzenia podstawowego i części zmiennej. Następnie przedstawiana jest koncepcja oczekiwanego wynagrodzenia całkowitego i jej zastosowanie w kształtowaniu relacji płac pomiędzy różnymi grupami stanowisk. Kolejnym podejmowanym wątkiem jest problem takiego ustawienia mechanizmów wyliczających premię/prowizję, aby wypłaty sprzedawców nie wymknęły się z założonego przedziału. Rozważania wieńczy kwestia świadczeń dodatkowych dla handlowców. Artykuł zawiera 7 wykresów, 2 tabele i 4 schematy.
Michał Mudel

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".