Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Bank premii w systemie motywacyjnym opartym na zarządzaniu wartością przedsiębiorstwa

14.07.2008 Marzena Jakubiec
Artykuł dokładnie opisuje zasadę działania menedżerskiego banku premii w systemie motywacyjnym opartym na zarządzaniu wartością przedsiębiorstwa (Value Based Management). Celem tej koncepcji zarządzania jest maksymalizacja wartości rynkowej firmy, za mierniki zaś przyjmuje ona EVA (ekonomiczną wartość dodaną) oraz MVA (rynkową wartość dodaną). W systemach premiowych opartych na VBM wprowadza się karny odpowiednik premii jako konsekwencję doprowadzenia do słabych wyników przedsiębiorstwa oraz bank premii. Bank premii jest sposobem okresowego rozliczania menedżera w sytuacji gdy zasłużył na karny odpowiednik premii, a także sposobem na rozwiązanie problemu wypłat ponadprzeciętnych premii w okresach wyjątkowej poprawy wyników. Artykuł dokładnie opisuje system premiowy opierający się na pomiarze EVA.
Marzena Jakubiec

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".