Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Wynagradzanie pozafinansowe. Część IV (benefity)

02.06.2008 Michał Mudel
W czwartej części cyklu kontynuowany jest wątek obecnych tendencji w przyznawaniu świadczeń dodatkowych. W oparciu o wyniki IBW 2004-2007 analizowane są zmiany liczby pracowników objętych takimi świadczeniami jak: telefon, laptop, samochód służbowy, opcje/akcje firmy, fundusz reprezentacyjny czy mieszkanie służbowe. Otrzymanie wymienionych benefitów wiąże się z prestiżem i w ogromnym stopniu zależy od zajmowanej w firmie pozycji. (W przeciwieństwie do omawianych w trzeciej części artykułu świadczeń społeczno-medycznych czy związanych z nauką i rekreacją.) W odniesieniu do każdego dodatku, pokazywany jest odsetek otrzymujących go osób, w zależności od szczebla zarządzania, wielkości firmy i dominującego w niej kapitału. Następnie prezentowany jest przykład, jak wykorzystać dane z artykułu do zbudowania porównania rynkowego dla naszej firmy. Artykuł kończy omówienie podstawowej kwestii związanej z budową systemu benefitów – na jakie pytania musimy sobie odpowiedzieć określając politykę przyznawania świadczeń dodatkowych. Artykuł zawiera 11 tabel i 14 wykresów.
Michał Mudel

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.

Sprawdź również: Kalkulator PPK Pracowniczych Planów Kapitałowych

Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".