Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

W jaki sposób można sprawdzić czy pracownicy firmy są prawidłowo wynagradzani - część II

22.08.2011 Patrycja Grzesińska
Artykuł jest drugą częścią opracowania poświęconego prawidłowemu wynagradzaniu pracowników firmy, ustalaniu kategorii zaszeregowania oraz przedziałów płacowych. Skupia się on na tak zwanej sprawiedliwości wewnętrznej, która polega na zapewnieniu pracownikom odpowiednich zarobków, adekwatnych do wartości pracy wykonywanej na poszczególnych stanowiskach. Na początek omówiono pokrótce jakie powinny być powody przeprowadzania procesu wartościowania pracy oraz przytoczono podstawowe metody. Następnie więcej uwagi poświęcono technikom analityczno-punktowym, które są w tym aspekcie najpowszechniej stosowanymi rozwiązaniami. Kolejna część artykułu skupia się na budowaniu struktury płac z uwzględnieniem zarówno sprawiedliwości wewnętrznej jak i zewnętrznej. Poruszono tu dwa aspekty, a mianowicie powiązań wewnętrznych w danej organizacji oraz porównań zewnętrznych z rynkiem pracy. Na zakończenie omówiono jak powinna wyglądać idealna struktura płac. Artykuł zawiera 1 schemat.
Patrycja Grzesińska

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".