Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Trendy w wynagradzaniu pracowników w różnych regionach świata – wskazówki na najbliższe lata - część I

07.03.2011 Patrycja Grzesińska
Niniejszy artykuł jest pierwszą częścią opracowania, poświęconego trendom wynagradzania w różnych regionach świata. Na początku przedstawione zostały ogólne zmiany, zachodzące na rynkach pracy. W skrócie opisano sytuację, jaka ma aktualnie miejsce w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej. Następnie przytoczono pięć podstawowych założeń, dzięki którym firmy mogą w zaistniałych warunkach budować oraz modernizować swoje systemy wynagradzania. Poruszono tu takie tematy jak segmentacja oraz nagradzanie grup pracowniczych zgodnie z ich relatywną wartością oraz zarządzanie oczekiwaniami pracowników. Zwrócono również uwagę na atrakcyjność świadczeń niepieniężnych oraz konieczność różnicowania płacy opartej na wynikach. Na koniec opisano w jaki sposób należy oceniać oraz dostosowywać strategię wynagradzania do zachodzących zmian.
Patrycja Grzesińska

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".