Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Teorie dyskryminacji płacowej

11.04.2011 Magdalena Wrzesień
W artykule przedstawione są teorie dotyczące dyskryminacji płacowej. Dyskryminacja jest tematem ciągle obecnym w dyskusjach na forum publicznym. Zaprezentowane teorie stworzono wiele lat temu jednak wciąż są aktualne. Inicjatorem teorii dyskryminacji płacowej był Becker. Wśród wymienionych koncepcji są: teoria gustu dyskryminacyjnego Beckera, dyskryminacji monopsonistycznej, dyskryminacji statystycznej i teoria nadmiaru podaży i segregacji stanowisk. Każda z nich odwołuje się do innych założeń, które w rzeczywistych warunkach nie zawsze są spełnione. Mimo tego ograniczenia, ich poznanie może doprowadzić do lepszego zrozumienia mechanizmów rynku pracy.
Magdalena Wrzesień

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".