Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Najlepsze praktyki wynagradzania pracowników działów sprzedaży

28.03.2011 Patrycja Grzesińska
Niniejszy artykuł pokazuje najlepsze praktyki wynagradzania, stosowane w odniesieniu do osób zatrudnionych w działach sprzedaży. Na wstępie ukazane zostały zmiany, jakie dokonały się w funkcjonowaniu przedsiębiorstw wskutek ostatniego kryzysu. Przedstawione zostały również podstawowe wymagania, stojące aktualnie przed systemami płac sprzedawców. Następnie zilustrowane zostały oczekiwania przedsiębiorców co do kompleksowości rozwiązań, związanych z nagradzaniem pracowników omawianego działu. Druga część opracowania skupia się natomiast na najważniejszych cechach poprawnie funkcjonującego systemu. Szczegółowo omówiona została konieczność dostosowywania się do faz rozwoju produktu oraz związanych z nimi taktycznych i strategicznych celów firmy. Na zakończenie przedstawiono w jaki sposób odpowiednio uwzględniać zarówno stałe jak i zmienne składniki płac przy budowie systemu wynagrodzeń sprzedawców. Artykuł zawiera 3 tabele oraz 2 wykresy.
Patrycja Grzesińska

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".