Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Metody wynagradzania członków zarządów i rad dyrektorów w dolinie krzemowej w 2007 r.

01.12.2008 Grzegorz Zębik
Metody wynagradzania członków zarządów oraz członków rad nadzorczych w Dolinie Krzemowej w Kalifornii przechodzą znaczące zmiany od roku 2002. Jednym z powodów tych zmian były modyfikacje zasad księgowości amerykańskiej z roku 2002, związane z Uchwałą Sarbanes-Oxley. Firmy w Dolinie Krzemowej dalej chcą motywować pracowników opcjami, starają się jednak przyznawać je bardziej selektywnie, głównie kluczowym członkom zarządów i rad nadzorczych. Dobrym miernikiem wynagrodzenia prezesów i członków zarządu jest tzw. koszt zarządzania. Analogicznym miernikiem poziomu płacy członków rad nadzorczych jest tzw. koszt nadzoru. Oba te mierniki składają się z kilku elementów, takich jak gotówka, udziały pełnowartościowe, opcje na udziały oraz udziały oparte o specyficzne wyniki finansowe. W artykule pokazano też, że istnieje znaczne zróżnicowanie w poziomie wykorzystania kapitału własnego jako formy wynagrodzenia w oparciu o rozmiar firm.
Grzegorz Zębik

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".