W artykule przedstawiono problem nierówności płac w kontekście dysproporcji w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Ukazano historię zjawiska luki płacowej w Stanach Zjednoczonych oraz sposoby rozwiązania problemu na drodze regulacji prawnych. Przedstawiono również zarys problemu w kontekście realiów polskich. Szczegółowo omówiono strategie działania sprzyjające zmniejszeniu się luki płacowej. Wśród nich przedstawiono zalecenia dotyczące działań podejmowanych na poziomie przedsiębiorstwa w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi. Następnie omówiono najbardziej powszechne bariery utrudniające rozwiązanie problemu luki płacowej. Biorąc pod uwagę specyfikę wyróżnionych grup problemów, zaprezentowano wnioski i implikacje do dalszych działań podejmowanych w zakresie rozwiązywania problemu nierówności płac.
Ewa Bochyńska-Śmigielska
Materiał dostępny
dla zalogowanych użytkowników premium.
Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl
- poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
- sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
- wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji.
Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?
Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".