W Stanach Zjednoczonych dyskutuje się ostatnio nad nowymi regulacjami, które będą nakładać na zarządy obowiązek poddawania pod głosowanie akcjonariuszy swojej polityki płacowej. Zasada Say on Pay, bo o niej mowa, to jedna z odpowiedzi rządu na niedawny kryzys finansowy. Specjaliści uważają bowiem, że systemy wynagradzania kierownictwa najwyższego szczebla skłaniały ich do podejmowania nadmiernie ryzykownych decyzji, co było jedną z przyczyn kryzysu. Artykuł ten próbuje przybliżyć problem Say on Pay, opisując na czym ta zasada polega i przedstawiając obecną sytuację w Stanach Zjednoczonych. Publikacja stara się również przedstawić główne tezy zarówno zwolenników, jak i przeciwników takich rozwiązań. W końcowej części znajduje się natomiast opis rekomendowanych działań, jakie powinny podjąć firmy przygotowując się do wprowadzenia nowych przepisów.
Materiał dostępny
dla zalogowanych użytkowników premium.
Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl
- poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
- sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
- wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji.
Zarejestruj się
Chcesz na bieżąco śledzić najnowsze informacje o wynagrodzeniach?
Zapisz się do newslettera!
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?
Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".