Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Klauzula Say on Pay - dyskusje nad polityką płacową zarządów amerykańskich firm

04.10.2010
W Stanach Zjednoczonych dyskutuje się ostatnio nad nowymi regulacjami, które będą nakładać na zarządy obowiązek poddawania pod głosowanie akcjonariuszy swojej polityki płacowej. Zasada Say on Pay, bo o niej mowa, to jedna z odpowiedzi rządu na niedawny kryzys finansowy. Specjaliści uważają bowiem, że systemy wynagradzania kierownictwa najwyższego szczebla skłaniały ich do podejmowania nadmiernie ryzykownych decyzji, co było jedną z przyczyn kryzysu. Artykuł ten próbuje przybliżyć problem Say on Pay, opisując na czym ta zasada polega i przedstawiając obecną sytuację w Stanach Zjednoczonych. Publikacja stara się również przedstawić główne tezy zarówno zwolenników, jak i przeciwników takich rozwiązań. W końcowej części znajduje się natomiast opis rekomendowanych działań, jakie powinny podjąć firmy przygotowując się do wprowadzenia nowych przepisów.

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".