Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Jak zbudować skuteczny system motywacyjny dla informatyków?

08.09.2008 Ewa Bochyńska-Śmigielska
Rynek pracy w branży IT podlega specyficznym zasadom funkcjonowania. Rosnąca konkurencja, globalizacja i postęp technologiczny, a także wysokie zapotrzebowanie na pracowników wysokich technologii skłaniają do przyjęcia określonych strategii zarządzania zasobami ludzkimi. Ich istotnym elementem jest zarządzanie motywacją pracowników. W przypadku złożoności funkcjonowania rynku pracy oraz specyfiki grupy pracowniczej i jej oczekiwań, jest ono dla pracodawcy dużym wyzwaniem.
W artykule przedstawiono analizę wynagrodzeń pracowników branży IT oraz najskuteczniejsze metody finansowego motywowania tej grupy zawodowej. Zamieszczono zestawienia najczęściej stosowanych dodatków pozafinansowych, uwzględniając informacje o ich atrakcyjności w oczach pracowników. Zestawień dokonano w oparciu o dane dotyczące polskiego, amerykańskiego i australijskiego rynku pracy w branży IT.
Uwzględniono również wagę ogólnych prawidłowości dotyczących motywowania pracowników, w kontekście projektowania systemów motywacyjnych dopasowanych do określonej grupy pracowniczej.
Ewa Bochyńska-Śmigielska

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".