Wydajność z jaką pracuje personel jest kluczem do sukcesu firmy, dlatego należy zrobić wszystko aby stale podnosić efektywność. Z produktywnością pracy nierozłącznie związane jest zainteresowanie i oddanie powierzonym zadaniom. Osoby, które angażują się w to co robią chętniej wypełniają swoje obowiązki i są bardziej skłonne do wychodzenia poza nie. Z tego powodu należy szczególnie dbać o osoby, które uzyskują efekty wyższe niż przeciętnie. Pozyskanie tych osób nie jest proste, dlatego pracodawca powinien oferować system świadczeń, który zmotywuje najwydajniejszych pracowników do pozostania w firmie i pomoże utrzymać efektywność na jak najwyższym poziomie. Osoby o dużym potencjale oczekują zwykle zapłaty, która będzie adekwatna do ich wysiłku. Jeśli nie zapewnimy im odpowiednich standardów zatrudnienia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zaczną szukać lepszych warunków w innej firmie. Według badań Harvard Business Review, co czwarty pracownik o wysokiej wydajności stwierdza, że za rok będzie pracował w innym miejscu, a co trzeci twierdzi, że nie wykorzystuje w pełni swoich możliwości. Dlatego też, warto zaprojektować system wynagradzania, który będzie motywował wszystkich pracowników do większej efektywności, a tych, na których nam szczególnie zależy zachęci do pozostania. Tym bardziej, że przy odpowiednim zaplanowaniu ścieżki kariery osoby te mogą w przyszłości stać się dobrymi menagerami. Poniżej zaprezentowano osiem sposobów, przy pomocy których można zwiększać wydajność pracowników nie narażając się przy tym na zbyt duże koszty.
Jagoda Jurczak
Materiał dostępny
tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.
Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:
Zarejestrować się
Po rejestracji otrzymasz:
- dostęp do 3027 artykułów,
- co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się
Wykupić dostęp premium
Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:
- dostęp do 3819 artykułów,
- dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
- dostęp do wybranych raportów płacowych,
- do 50% zniżki na najnowsze raporty,
- e-booki o motywowaniu,
- oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?
Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".