Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Dyskryminacja płacowa a wartościowanie stanowisk

14.12.2004 Agnieszka Kunysz
Z początkiem 2004 r. w Polsce wprowadzono przepis mówiący o niedyskryminacji pracowników, między innymi ze względu na płeć. Pracodawca, aby móc obronić się przed ewentualnym zarzutem dyskryminowania płacowego, musi określić jasne i przejrzyste zasady wynagradzania. Czy wartościowanie pracy jest wobec tego prawnym obowiązkiem pracodawcy? Odpowiedź brzmi: nie, choć na pewno jest skutecznym narzędziem do tego celu. Artykuł przedstawia najważniejsze przepisy prawa polskiego i europejskiego, dotyczące tematyki dyskryminacji. Prezentuje również dane liczbowe, ukazujące nierówności płacowe dotykające kobiet zatrudnionych w Polsce.
Agnieszka Kunysz

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".