Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Budowanie budżetu wynagrodzeń - część I

15.01.2003 Błażej Krężołek
Wysokie koszty pracy wbrew pozorom nie są polską specjalnością. Rzecz w tym, że w takich krajach jak Belgia, Szwecja czy USA wysokie wydatki na rzecz pracowników idą w parze z wielokrotnie wyższą wydajnością pracy. Wiele wskazuje jednak na to, że wynagrodzenia w Polsce będą rosły - i to nie tylko w związku z naszym członkostwem w UE. Dlatego umiejętne i efektywne zarządzanie budżetem wynagrodzeń może stać się z ważnym czynnikiem budowania przewagi na rynku. Autor artykułu przedstawia, jaki jest poziom kosztów pracy w krajach europejskich (a także w USA), jak wygląda struktura poszczególnych składników zaliczanych do kosztów pracy oraz jakie podstawowe zasady kierują planowaniem budżetu wynagrodzeń.
Błażej Krężołek

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".