Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Zarobki polskich prezesów w 2002 r.

20.01.2004 Anna Postół
Koszty ponoszone przez firmy z tytułu wynagrodzeń prezesów oraz członków zarządu są ogromne, nierzadko wręcz astronomiczne, dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej osoby na to stanowisko. Polscy prezesi zarabiają nierzadko lepiej od swoich kolegów na porównywalnych stanowiskach w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Ich zarobki są natomiast wciąż małe w porównaniu ze standardami europejskimi amerykańskimi. W 2002 roku, mimo złej koniunktury, wynagrodzenia polskich prezesów wciąż rosły, a obniżki dotknęły tylko nielicznych. Najwyższe wynagrodzenia w Polsce uzyskuje się w branży finansowej, w następnej kolejności w telekomunikacji oraz IT. O tym, że najlepiej zarabiają prezesi banków świadczy fakt, że na 30 firm o najwyższych koszty zarządu 11 to właśnie banki.

Powszechne są obecnie także dywagacje na temat zmian wynagrodzeń, jakie czekają nas w związku z wejściem do Unii. Wygląda na to, że najlepiej będzie wiodło się kierownikom najwyższego szczebla. Poza wzrostem wynagrodzeń, spodziewane są także liczne zmiany w strukturze pozapłacowych elementów motywujących.
Anna Postół

Materiał dostępny tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.


Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:

Zarejestrować się

Po rejestracji otrzymasz:

  • dostęp do 2953 artykułów,
  • co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się

lub

Wykupić dostęp premium

Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:

  • dostęp do 3744 artykułów,
  • dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
  • dostęp do wybranych raportów płacowych,
  • do 50% zniżki na najnowsze raporty,
  • e-booki o motywowaniu,
  • oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Wybierz opcję dostosowana do Twoich potrzeb! Przetestuj strefę premium.
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".