Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Wyrzeczenie części wynagrodzenia (salary sacrifice) jako forma współfinansowania programu benefitów

12.01.2010 Arkadiusz Koperek
W ostatnich latach, a szczególnie w obliczu kryzysu, coraz większego znaczenia w pakietach świadczeń dodatkowych nabierają rozwiązania pozwalające pracodawcy redukować koszty benefitów. W krajach Europy Zachodniej i USA na popularności zyskują takie świadczenia, jak voluntary benefits, których koszt w całości lub części pokrywa pracownik. Aby jednak były one atrakcyjne, zarówno dla pracowników jak i pracodawców, potrzebne są tu odpowiednie rozwiązania, pozwalające na wykonanie korzystnych odliczeń podatkowych. Jednym z nich jest tzw. wyrzeczenie wynagrodzenia (salary sacrifice), w ramach którego, pracownik decyduje się na potrącenie określonej kwoty swojej płacy w zamian za wybrany rodzaj świadczenia pozapłacowego. Jakie są zasady stosowania salary sacrifice w praktyce? Jakie konkretne korzyści z tego tytułu ma pracodawca, a jakie pracownik? Na które świadczenia najczęściej pracownicy poświęcają część swojej płacy? Na co uważać przy wprowadzaniu takich rozwiązań? Na te i wiele innych pytań odpowiada niniejsza publikacja. Artykuł zawiera 3 tabele.
Arkadiusz Koperek

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.

Sprawdź również: Kalkulator PPK Pracowniczych Planów Kapitałowych

Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".