Publikacja stanowi streszczenie II części książki pt. „Wynagrodzenia zmienne i rzeczowe” (Kraków 2005), autorstwa Zofii Sekuły. W artykule omówiono cechy i rodzaje odroczonych dochodów z pracy, takich jak akcje, opcje, obligacje, czy pracownicze programy emerytalne. Zaprezentowano ideę gainsharingu oraz opisano różnorodne metody podziału środków finansowych pomiędzy pracowników. Zwrócono również uwagę na sposoby wynagradzania związane ze średnio- i długookresowymi wynikami firmy. Omówiono główne zasady wynagradzania za wyniki przedsiębiorstwa oraz przedstawiono kilka praktycznych tego przykładów. Następnie zwrócono uwagę na wynagradzanie akordowe, bonusowe i prowizyjne. Na końcu opisano główne czynniki mające wpływ na wynagrodzenia menedżerów oraz przedstawiono najważniejsze mierniki pracy oraz bodźce wpływające na wyniki kadry zarządzającej.
Renata Kucharska-Kawalec
Materiał dostępny
dla zalogowanych użytkowników premium.
Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl
- poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
- sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
- wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji.
Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Sprawdź również: Kalkulator PPK Pracowniczych Planów Kapitałowych
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?
Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".