Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Wynagrodzenia w amerykańskim sektorze IT – 2005 rok

30.05.2006 Justyna Masłyk
Czasy wielkich wzrostów płac w sektorze informatycznym już dawno minęły. Ostatnimi laty zarobki pracowników tego sektora utrzymywały się na podobnym poziomie lub nawet malały. Rok 2005 również nie przyniósł gwałtownych zmian, niemniej jednak zauważalny jest delikatny trend wzrostowy. Przeciętne wynagrodzenie pracowników sektora IT w roku 2004 wyniosło 72 478 USD. Natomiast w roku 2005 przeciętne zarobki w tym sektorze wyniosły 72 969 USD. Stosunkowo największe podwyżki otrzymali pracownicy dużych firm, szczególnie na stanowiskach: analityka aplikacji LAN, kierownika operacyjnego i menedżera działu przechowywania informacji. Jeśli chodzi natomiast o średnie firmy, to największe podwyżki otrzymali tu pracownicy zatrudnieni na stanowisku administratora bezpieczeństwa informacji. Artykuł zawiera 6 tabel i 5 wykresów.
Justyna Masłyk

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".