Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Wynagrodzenia na świecie w 2008/2009 - część III – Płace minimalne i negocjacje zbiorowe

04.01.2010
III część Światowego Raportu Płac zawiera analizę poziomu wynagrodzenia minimalnego na świecie oraz omawia zakres układów zbiorowych w poszczególnych krajach. Prezentowane dane wskazują w jaki sposób te dwa czynniki wpływają na ogólny poziom zarobków oraz jakie są tendencje obecnie występujące w tym zakresie. Z prezentowanych danych wyraźnie widać ożywienie idei płacy minimalnej na świecie i wzrost jej popularności. W kwestii negocjacji zbiorowych sytuacja jest już bardziej złożona. Dane pokazują, że np. w Polsce mniej niż 50% pracowników jest objętych zakresem ich ustaleń. W raporcie poddano ponadto analizie poziom minimalnych wynagrodzeń w kontekście produktywności pracy oraz wpływ negocjacji zbiorowych na zarobki w małych i dużych firmach oraz ze względu na płeć. Artykuł zawiera 2 tabele.

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".