Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Wynagradzanie pozafinansowe. Część III (benefity)

19.05.2008 Michał Mudel
W III części artykułu o wynagradzaniu pozafinansowym omawiane są zagadnienia związane z przyznawaniem benefitów. Na wstępie omówiono najczęstsze kontrowersje związane z opodatkowaniem świadczeń dodatkowych. Pokazane są implikacje zapisów ustawy o PIT (opodatkowanie benefitów), ale również wyjątki od głównej zasady – zwolnienia przedmiotowe oraz brak indywidualizacji świadczenia. Następnie przedstawiane są tendencje w przyznawaniu konkretnych świadczeń w Polsce w ostatnich latach w oparciu o IBW. Analizowane są świadczenia socjalno-medyczne (prywatna emerytura, dodatkowe ubezpieczenie, opieka medyczna, kredyty preferencyjne). Następnie świadczenia związane z nauką i rekreacją (szkolenia, dofinansowanie nauki, zajęcia sportowe). W odniesieniu do każdego benefitu pokazano odsetek otrzymujących go osób w latach 2004-2007. Zaprezentowano, jakiemu procentowi zatrudnionych przysługiwał dodatek w zależności od szczebla zarządzania (od pracownika szeregowego po dyrektora). Dla każdego benefitu i stanowiska uwzględniono wpływ wielkości firmy i dominującego w niej kapitału. Przykład: zajęcia sportowe finansowano 2% specjalistów w polskich firmach zatrudniających 1-9 osób oraz 28% specjalistów w firmach zatrudniających ponad 1000 osób, z kapitałem zagranicznym. Artykuł zawiera 7 tabel i 9 wykresów.
Michał Mudel

Materiał dostępny tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.


Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:

Zarejestrować się

Po rejestracji otrzymasz:

  • dostęp do 2969 artykułów,
  • co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się

lub

Wykupić dostęp premium

Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:

  • dostęp do 3760 artykułów,
  • dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
  • dostęp do wybranych raportów płacowych,
  • do 50% zniżki na najnowsze raporty,
  • e-booki o motywowaniu,
  • oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Wybierz opcję dostosowana do Twoich potrzeb! Przetestuj strefę premium.
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.

Sprawdź również: Kalkulator PPK Pracowniczych Planów Kapitałowych

Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".